Sistemik hastalıklarla pulpa taşı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between systemic diseases and pulp stone
  1. Tez No: 930027
  2. Yazar: BUKET BEYTAŞ ALĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT KOÇAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı, sistemik hastalıklara sahip bireylerin sağlıklı bireylere kıyasla, pulpa taşı varlığı ve görülme sıklığı bakımından farklılık gösterip göstermediğini tespit etmektir. Sistemde panoramik radyografileri mevcut olan 2000 sağlıklı ve 2050 sistemik hastalığa sahip bireyin görüntüleri incelendi. Bireyler cinsiyete, yaş gruplarına, sistemik durumlarına göre gruplandırıldı, dişler bulunduğu taraf, ark, lokallik/yaygınlık durumu ve bilateral/unilateral olma durumuna göre gruplandırıldı. Elde edilen veriler istatistiksel açıdan değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study was to determine whether individuals with systemic diseases differ in the presence and incidence of pulp stone compared to healthy individuals. The radiographic images of 2000 healthy individuals and 2050 individuals with systemic diseases whose panoramic radiographs were available in the system were analysed. Individuals were grouped according to gender, age groups, systemic conditions, and teeth were grouped according to the side, arch, localize/generalize position and bilateral/unilateral status. The data obtained were analysed statistically.