Sınıf ıı bölüm 1 malokluzyonlu hastaların tedavisinde frankel-ıı ve preortodontik traıner apareylerinin iskeletsel, dental yapılar ve çiğneme kasları üzerine olan etkilerinin araştırılması
Evaluation of the effects of frankel-ii and preorthodontic trainer appliances on skeletal, dental structures and masticatory muscles in patients with class ii division 1 malocclusion
  1. Tez No: 267398
  2. Yazar: PINAR ŞAHİN VESKE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA CİĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmadaki amacımız Sınıf II bölüm 1 malokluzyonlu hastaların tedavisinde kullanılan iki farklı fonksiyonel apareyin iskeletsel, dental yapılarda ve çiğneme kaslarında oluşturduğu etkilerin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Bu amaçla, tedavi grubunu oluşturacak şekilde Sınıf II bölüm 1 malokluzyona sahip 13 bireye Frankel-II , 13 bireye Preortodontik trainer apareyi uygulanmış, 11 birey(kontrol grubu) de herhangi bir tedavi uygulanmadan takip edilmiştir. Frankel-II, Preortodontik Trainer ve Kontrol grubundaki bireylerin yaş ortalamaları sırasıyla 8 yıl 5 ay, 8 yıl 8 ay ve 9 yıl 1 aydır. Tedavi öncesi ve tedavi sonunda hastalardan lateral sefalometrik, posteroanterior filmler ve elektromiyografi kayıtları alınmış, dental modeller elde edilmiştir. Sefalometrik değerlendirme sonucunda her iki aparey grubundaki bireylerde mandibuler uzunlukta artış, overjet ve overbite miktarlarında azalma, maksiller keserlerde dikleşme , mandibuler keserlerde protrüzyon ve mandibuler molarlarda mezializasyon oluşmuştur. Frankel II aparey tedavisi ile SNA ve ANB açılarında; Witts değerinde azalma; alt yüz yüksekliğinde artış; üst molarların mezial hareketinde sınırlanma ve alt molarların erüpsiyonlarında artış görülmüştür. Posteroanterior film ve dental model ölçümleri sonucunda Frankel-II aparey grubundaki bireylerde maksiller intermolar, mandibuler interkanin ve intermolar genişliklerde artış ; Preortodontik trainer aparey grubundaki bireylerde ise maksiller ve mandibuler interkanin mesafelerde artış saptanmıştır . Tedavi başlangıcında ve sonunda yapılan EMG ölçümleri , her iki aparey tedavisinin çiğneme kas aktivitesi üzerine anlamlı bir etkisinin olmadığını göstermiştir. Çalışmamızın sonunda, her iki aparey tedavisinin de malokluzyonu düzeltmede oldukça etkili ve temel olarak dentoalveoler etkili olduğu ancak Frankel-II apareyinin iskeletsel etkilerinin Preortodontik trainer apareyinden daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to evaluate the effects of two different functional appliances on skeletal, dental structures and masticatory muscles and to discuss the effects of Preorthodontic Trainer appliance among different treatment mechanics. For this purpose, among 37 patients with Class II division 1 malocclusion, 13 were treated with Frankel-II and 13 were treated with Preorthodontic Trainer appliances. 11 patients served as control. The avarage chronological ages of the patients in Frankel-II group, Preorthodontic trainer group and control group were 8 years and 5 months; 8 years and 8 months ; 9 years and 1 month ,respectively. Before and after functional appliance therapy, lateral cephalometric and posteroanterior films were taken, dental casts were obtained and EMG activities of the masticatory muscles were measured. Cephalometric data revealed that both of the appliances increased sagital growth of the mandible, proclination of the lower insicors and mesialization of the lower molars; decreased the inclination of the upper incisors, overjet and overbite, significantly. Also, Frankel-II appliance reduced SNA° , ANB°, Wits appraisal and increased lower facial height . Inhibition of the eruption of the upper molars and vertical eruption of the lower molars were also seen. Posteroanterior film analysis and dental cast measurements showed that Frankel-II appliance, increased maxillary intermolar width, mandibular intercanine width and mandibular intermolar width whereas Preorthodontic trainer appliance increased only maxillary and mandibular intercanine widths . Neither of the appliances affected masticatory muscle activity during treatment period. This study demonstrates that Frankel-II and Preorthodontic trainer applications induce basically dentoalveolar changes and successfully correct the malocclusion but Frankel-II appliance has more skeletal effects than Preorthodontic trainer appliance.