Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (ANEAH) performansa dayalı çalışma uygulaması öncesi ve sonrası dönemlerin değerlendirilmesi
Evaluation of Ankara Numune Education and Research Hospital (ANERH) performance based work practice before and after
  1. Tez No: 267399
  2. Yazar: AZİZ OKAY TABUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SARP ÜNER, PROF. DR. ZAFER ÖZTEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
18/11/2002 tarih ve 25299 sayılı yönerge ile Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan“Kurumsal Kaliteyi Geliştirme”projesi çerçevesinde performansa dayalı hizmet modeli Sağlık Bakanlığına bağlı kurumlarda uygulamaya konmuştur. Bu tezin genel amacı söz konusu projenin sonuçlarının ANEAH'de ölçülmesi ve değerlendirilmesidir. Tezin dayandığı düşünce şudur; Performansa dayalı hizmet sunum modeli sağlık hizmetlerinin nitelik ve niceliğini ve hem hizmet alan hem de hizmet sunan kesimin memnuniyetini arttırmaktadır. Araştırmada yeterli sayıda sağlık personeli unvan gruplarına göre Tabakalı Rastgele Örnekleme yöntemiyle belirlenmiş, araştırma grubuna çıkan ve katılmayı kabul edenlere standart anket formu uygulanmıştır. Araştırma verilerine göre, performans öncesi ve sonrası bilgi ve beceri yetersizliği dışında çalışan memnuniyeti açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktur: Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan bu hizmet modeli çalışanlar arasında memnuniyeti anlamlı bir şekilde artırmamıştır. Bu araştırmada ANEAH'nin 2001- 2005 arası dönemdeki veri kayıtları incelenmiştir. Bu verilerin değerlendirilmesi sonucuna göre dört yıl süresinde toplam laboratuar sayısı %16,3, poliklinik sayısı %35,8 ve toplam ameliyat sayısı ise %83,3 artmıştır. Ameliyat sayılarında, özellikle küçük ameliyat sayısındaki artışın oluşturduğu kullanılabilir yatak sayısı üzerine yaptığı baskı hastaların ortalama yatış süresinin 2001 yılına göre 2005 yılında %17,3 azalarak 8,1 güne düşmesinin bir nedeni olabilir. Küçük ameliyat sayılarındaki yaklaşık dört kat artışın bir başka nedeni ise performans sistemine geçişle birlikte personelin kişisel performansını da etkileyen bu tür hizmetlerin kayıt altına alınmasında gösterilen titizliktir. Tüm bu verilere bakıldığında performans uygulaması hastanenin ürettiği hizmetlerde belirgin bir artışa, dolayısıyla da bir verimlilik artışına neden olmuştur. Bu da projenin temel amaçlarından olan sağlık hizmetlerinin iyileştirmesi amacına en azından niceliksel açıdan ulaşılması için olumlu bir sonuçtur. Bu projenin çalışanlar açısından avantajı performans sonrası dönemde alınan döner sermaye miktarlarının artışıdır. Uzman hekim, idari personel, hemşire-sağlık memuru ve diğer sağlık çalışanları unvan grupları aldıkları döner sermayeyi performans sonrası dönemde tatmin edici bulmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In the frame of the Institutional Quality Development Programme that had begun with the regulatory stature of no 25299 and date 18/11/2002, The Ministry of Health launched the Performance Based Work Model in its institutes. The main objective of this thesis was to measure and evaluate the results of this project at the Ankara Numune Education and Research Hospital. The dissertation was based on the idea that performance based work model improves both the quality and quantity of health services, and also improves the satisfaction of both the service providers and clients. Number of employees: Known Universe ANERH study sample was calculated with the formula according to the sample size determined by stratified random sampling method and then a questionnaire was administered to those who agreed to participate in the study. The results reveals that there are no statistically significant differences before and after the performance based work model on the level of satisfaction of the service providers: This work model launched by the Ministry of Health has not increased the level of satisfaction among workers. This study has evaluated data throughout the years 2001-2005. According to this evaluation, number of laboratory services has increased by 16,3%, number of outpatients has increased by 35,8% and number of surgical operations has increased by 83,3%. The mean time of inpatient stay has dropped from year 2001 to 2005 by 17,3% to 8,1 days, which may be the result of the pressure of increased number of surgical operations, especially small surgical operations. A possible cause of this increase in small surgical operations may be the willingness of the service givers to record all their services, since the performance figures would also affect their personal performances. When we evaluate the results, it is evident that the performance system has caused a significant increase in the services provided by the hospital, and thus has resulted in an increase in productivity. This is a favorable result, at least when we consider quantity, since one of the main objectives of this Project was to improve health services. The benefit of the Project on behalf of the service providers is the appropriateness of the amount of financial bonus that is paid after the performance system. The physicians, administrative personnel, nurses and other health care providers have stated that the financial bonus that they have received were satisfactory.