Hemşirelerin profesyonellik davranışları ile etik karar verebilme düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Hemşirelerin profesyonellik davranişlari ile etik karar verebilme düzeyi arasindaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 267401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA DİNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Araştırma hemşirelerin profesyonellik davranışları ile etik karar verebilme düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla betimsel ve ilişkisel olarak yapılmıştır. Araştırma kapsamına, Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunan ve devlet üniversitelerine bağlı hastanelerde çalışan lisans mezunu hemşireler alınmıştır. Bu araştırmanın evrenini lisans mezunu 630 hemşire, örneklem hacmini ise 242 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın uygulaması iki aşamada gerçekleşmiştir. İlk aşamada hemşirelerin etik karar verebilme düzeylerini belirlemek amacıyla Hemşirelik Etik İkilem Testi'nin Türkçe'ye uyarlanması sağlanmış ve geçerlik-güvenirlik çalışması yapılmıştır. İkinci aşamada ise hemşirelerin profesyonellik davranışlarını belirlemeye yönelik ?Hemşirelikte Profesyonelliğe İlişkin Davranışsal Envanter? ve ?Hemşirelik Etik İkilem Testi? örneklem kapsamında bulunan ve çalışmaya katılmayı kabul eden hemşirelere uygulanmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında, Hemşirelik Etik İkilem Testi'nin ülkemizde hemşirelik alanında kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir araç olduğu belirlenmiştir [İlkesel Düşünme Cronbach's ?: .59 (n: 50), r: .77 (n: 25); Pratik Düşünme Cronbach's ?: .50 (n: 50), r: .73 (n: 25)]. Araştırmanın ikinci aşamasında elde edilen veriler frekans, yüzde hesapları, ortalama, standart sapma ve korelasyon analizi ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre, hemşirelerin profesyonellik düzeyi (5.97±3.80) düşük bulunmuştur. Hemşirelerin İlkesel Düşünme düzeyi (47.89±8.16) ortalamanın üzerinde, Pratik Düşünme düzeyi (17.34±4.12) ise ortalamaya yakın saptanmıştır. Hemşirelerin ikilemlere benzer durumlara aşina (14.95±3.98) olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research is conducted as descriptive and correlational to analyze the relationship between professionalism behaviors of nurses and their ethical decision making level. The study conducted on nurses who completed an undergraduate nursing program and employed at the university hospitals of state universities within the province of Ankara Municipality. The population of this study consisted of 630 nurses and the sample included 242 nurses. The study has been conducted in two phases. Firstly, the Nursing Dilemma Test, which is going to be used to determine the ethical decision making level of the nurses, is translated and adapted into Turkish and its validity and reliability is tested. In the second phase, nurses who accepted to participate in the study filled out the instrument of ?A Behavioral Inventory for Professionalism in Nursing? and Turkish adaptation of ?Nursing Dilemma Test? through face to face interviews. It was identified that the Nursing Dilemma Test is a valid and reliable test for use in nursing within the Turkish context. [For Nursing Principled Thinking Cronbach?s ?: .59 (n: 50), r: .77 (n: 25); and for Practical Consideration Cronbach?s ?: .50 (n: 50), r: .73 (n: 25)]. Data obtained from the second phase of the study were analyzed by using frequency, percentage measures, mean, standard deviation and Pearson correlation. The results of the analysis show that the professionalism level (5.97±3.80) was low. The Nursing Principle Thinking level (47.89±8.16) was above average, while Practical Considerations level (17.34±4.12) was nearly at the level of average. It was found that nurses were familiar to the nursing dilemmas (14.95±3.98).