Maksiller ilerletme, mandibuler geriletme cerrahisi sonrası yumuşak dokuda meydana gelen değişikliklerin Vistadent OC bilgisayar programının öngörüsü ile karşılaştırılması.
Comparison of the soft tissue changes after maxillary advancement and mandibular set-back surgery with the prediction of Vistadent OC computer software system.
  1. Tez No: 267411
  2. Yazar: ERHAN TÜLÜMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN TANER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Maksiller ilerletme, mandibuler geriletme cerrahisi uygulanmış iskeletsel Sınıf III olguların Vistadent OC bilgisayar yazılım programı ile cerrahi öncesi sefalometrik filmler üzerinde yapılan bilgisayarlı öngörüsünün, ortognatik tedavi sonrasında yumuşak dokuda meydana gelen gerçek değişikliklerle ne kadar uyumlu olduğunu belirlenmesi amacıyla bir çalışma gerçekleştirildi. İskeletsel Sınıf III yapıda, cerrahi öncesinde (T1) ve 6 ay sonrasında (T2) lateral sefalogramları alınan 3' ü erkek 11' i kız ortalama yaşları 23,85 ± 3,18 yıl olan toplam 14 birey dahil edildi. Olgularda ortognatik cerrahi ile maksillada ve mandibulada elde edilen hareket miktarlarlarına uygun olarak, T1 döneminde alınan lateral sefalogramlar üzerinde Vistadent OC bilgisayar yazılım programı ile öngörü oluşturuldu. Oluşturulan öngörü profili ile T2 döneminde alınan lateral sefalogramların karşılaştırılması amacıyla 12 adet referans noktası belirlendi. Vistadent OC bilgisayar yazılım programının vertikal yönde meydana gelen değişiklikleri ve burun bölgesini başarılı şekilde öngördüğü sonucuna varıldı. Programın özellikle dudaklar bölgesinde hatalı öngörü oluşturduğu, fakat hata miktarının diğer programlara göre çok daha az olduğu bulundu. Üst dudak ortalama 0,6 mm geride ve 0,44 mm yukarıda, alt dudak ise ortalama 1,57 mm önde ve 1,09 mm yukarıda öngörüldü. Vistadent OC bilgisayar yazılım programının cerrahi sonucu ile yüksek oranda uyumlu öngörü oluşturduğu ve ortognatik cerrahi uygulanacak Sınıf III vakaların teşhis ve tedavi planlamasında ortodontistler tarafından kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we compared the prediction of Vistadent OC computer software system with the soft tissue outcomes in Class III patients who underwent maxillary advancement and mandibular set-back surgery. We used preoperative (T1) and postoperative (T2) lateral sefalograms of 14 adult patients (3 males and 11 females), whose mean ages were 23,85 ± 3,18 years. Predictions were made according to maxillary and mandibulary hard tissue movements after surgery. To compare the prediction and postoperative (T2) lateral cephalometric measurements, 12 reference points were determined. The predictions with the Vistadent OC computer software system were accurate for the measurements in vertical direction and nose region. The main areas of inaccuracy were the lips, but the values were much smaller than the other programs. Upper lip was predicted 0.6 mm posterior and 0.44 mm superior, lower lip was predicted 1.57 mm anterior and 1.09 mm superior from the actual posttreatment soft tissue profiles. The prediction of the soft tissues with the Vistadent OC computer software system was found to be highly accurate and can be used in diagnosis and treatment of Class III surgery patients.