Ortognatik cerrahi uygulanan hastalarda hava yolu minimum aksiyel alanının ve hacminin değerlendirilmesi: retrospektif çalışma
Evaluation of minimum axial area and volume of airway in patients undergoing orthognathic surgery: A retrospective study
  1. Tez No: 809689
  2. Yazar: SABAHAT ZEYNEP YEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA RAMAZANOĞLU, DOÇ. DR. EROL CANSIZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Yapılan bu uzmanlık tezinin amacı bimaksiller ilerletme veya maksiller ilerletme ile mandibular geriletme cerrahisi uygulanan hastalarda operasyon öncesi ve 6 ay sonrasında faringeal hava yolundaki değişimlerin doğrusal, düzlemsel ve hacimsel olarak değerlendirilmesidir. Çalışmamızda hava yolunun minimum aksiyel alan değişiminin hacimsel değişimle karşılaştırmalı değerlendirmesi yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda maksiller ilerletmeyle birlikte mandibular geriletme (Grup 1) ve bimaksiller ilerletme (Grup 2) operasyonu yapılan toplam 40 hasta incelenmiştir. Hastaların operasyon öncesi ve operasyon sonrası 6. ay konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) verileri karşılaştırılmıştır. Hastaların elde edilen DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) verileri Dolphin yazılımına aktarılarak incemeler yapılmıştır. Hava yolu nazofarinks, orofarinks ve hipofarinks olarak 3 bölüme ayrılmıştır ve her bölgenin referans kesitinde doğrusal ve düzlemsel ölçümler yapılmıştır. 3 bölgenin hacimleri ve total hava yolu hacimleri ölçülmüştür, minimum aksiyel alanlar belirlenmiştir. Bulgular: Grup 1 ve Grup 2'de nazofaringeal bölgedeki doğrusal ve düzemsel ölçümlerde istatistiksel olarak anlamlı bir artış görülmüştür. Orofaringeal ve hipofaringeal bölge için yapılan doğrusal ve düzlemsel ölçümlerde Grup 1'de anlamlı bir değişiklik görülmezken, Grup 2'de istatistiksel olarak anlamlı bir artış görülmüştür. Grup 1'de nazofaringeal bölge hacminde istatistiksel olarak anlamlı bir artış görülürken, orofaringeal ve hipofaringeal bölgelerde anlamlı bir değişim olmamıştır. Grup 2'de ise tüm bölgelerde istatistiksel olarak anlamlı bir hacim artışı görülmüştür. Minimum aksiyel alanlarda her iki grupta artış görülmüştür fakat istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Total hava yolu hacimlerinde ise her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı artış görülmüştür. Minimum aksiyel alanda görülen yüzde artış miktarı ile total hacimde görülen yüzde artış miktarı arasında pozitif yönlü, iyi düzeyde ilişki bulunmuştur. Sonuç: Bimaksiller ilerletme cerrahisi faringeal hava yolunda anlamlı artışa sebep olmaktadır. Çalışmamızda maksiller ilerletmeyle birlikte mandibular geriletmenin total hava yolunda artışa sebep olduğu bulunmuştur fakat literatürde farklı sonuç elde eden çalışmalar mevcuttur. Ortognatik cerrahi planlamaları yapılırken hava yolunda oluşabilecek değişimler göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this thesis is to evaluate the linear, planar, and volumetric changes in the pharyngeal airway before and 6 months after the operation in patients who underwent bimaxillary advancement or maxillary advancement and mandibular setback surgery. In our study, a comparison between the airway's minimum axial area change and its volumetric change was made. Materials and Methods: In our study, a total of 40 patients who underwent maxillary advancement with mandibular setback (Group 1) and bimaxillary advancement (Group 2) were examined. The preoperative and postoperative 6th month cone beam computed tomography (CBCT) data of the patients were compared. The DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) data obtained from the patients were transferred to the Dolphin program and analyzed. The airway was divided into 3 sections as nasopharynx, oropharynx and hypopharynx, and linear and planar measurements were made on the reference section of each region. Volumes of 3 regions and total airway volumes were measured, minimum axial areas were determined. Results: There was a statistically significant increase in linear and cross-sectional measurements in the nasopharyngeal region in Group 1 and Group 2. While there was no significant change in Group 1 in the linear and cross-sectional measurements made for the oropharyngeal and hypopharyngeal region, a statistically significant increase was observed in Group 2. While there was a statistically significant increase in the volume of the nasopharyngeal region in Group 1, there was no significant change in the oropharyngeal and hypopharyngeal regions. In Group 2, a statistically significant increase in volume was observed in all regions. There was an increase in minimum axial areas in both groups, but it was not statistically significant. There was a statistically significant increase in total airway volumes in both groups. A positive and good correlation was found between the percent increase in the minimum axial area and the percent increase in the total volume. Conclusion: Bimaxillary advancement surgery causes a significant increase in the pharyngeal airway. In our study, it was found that mandibular setback with maxillary advancement caused an increase in the total airway, but there are studies in the literature with different results. Changes that may occur in the airway should be considered while planning orthognathic surgery.