İskeletsel sınıf 3 hastaların ortognatik cerrahi sonrası hiyoid kemiğin pozisyonu ve hava yolu değişikliklerinin 3 boyutlu analizi
Hyoid bone position and airway changes after orthognathic surgery in skeletal class 3 patients 3D analysis
  1. Tez No: 858676
  2. Yazar: GÖRKEM TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. HAKAN HIFZI TÜZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı çift çene ortognatik cerrahi sonrası faringeal havayolu boyutlarındaki ve hiyoid kemik pozisyonundaki değişikliklerin değerlendirilmesidir. Materyal ve Metod: Sınıf III hastalarda ortognatik cerrahi sonrası hava yolunu değerlendirmek amacıyla çalışmamızda toplam 43 (25 kadın, 18 erkek) erişkin birey kullanılmıştır. Hastalar 2 gruba ayrılmıştır. Çift çene cerrahisi ve genioplasti (ÇÇ+G) grubuna maksiller ilerletme, mandibular geriletme ve genioplasti operasyonu, sadece çift çene cerrahisi (ÇÇ) grubuna maksiller ilerletme ve mandibular geriletme operasyonu uygulanmıştır. Hastalardan cerrahi öncesi (T0) ve cerrahiden en az 6 ay sonra (T1) konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kayıtları alınmıştır. Tüm KIBT verileri Ondemand 3d yazılımı ile incelenmiş: faringeal hacim, minimum aksiyel alan ve hiyoid kemik pozisyonu ölçümleri grup içi ve gruplar arası karşılaştırılmıştır. Parametreler arası korelasyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the changes in pharyngeal airway dimensions and hyoid bone position after orthognathic surgery. Material and method: total of 43 (25 female, 18 male) adult subjects were used in our study to evaluate the airway after orthognathic surgery in Class III patients. The patients were divided into 2 groups. Maxillary advancement, mandibular retraction and genioplasty were performed in the CC+G group, and maxillary advancement and mandibular retraction were performed in the CC group. CBCT records were obtained before surgery (T0) and at least 6 months after surgery (T1). All CBCT data were analyzed with Ondemand 3d software: pharyngeal volume, minimum axial area, and hyoid bone position measurements were compared within and between groups. Correlation analysis was performed between parameters.