Ortognatik cerrahisi yapılan iskeletsel sınıf 3 hastalarda cerrahinin hava yolu ve polisomnografik verilere etkisi
Effects of surgery on upper airway and polysomnographic parameters in skeletal class 3 patients undergoing orthognathic surgery
  1. Tez No: 645760
  2. Yazar: SEYHAN KARAASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN H. TÜZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Kulak Burun ve Boğaz, Dentistry, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Estetik ve fonksiyonel problemler yaratan iskeletsel sınıf 3 dentofasiyal deformitenin tedavisinde, ortognatik cerrahi önemli bir seçenektir. İskeletsel sınıf 3 anomalisi olup, ortognatik cerrahisi yapılan hastalarda hava yolu darlığı ve uyku apnesi riski normal popülasyona göre daha yüksek olarak görülmektedir. Bu çalışmada; iskeletsel sınıf 3 hastaların tedavisinde uygulanan çift çene ortognatik cerrahinin, hastalarda posterior hava yolunda darlığa ve obstruktif uyku apnesine yatkınlığa, polisomnografik ve anatomik parametrelerdeki değişikliklere etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Operasyon öncesi ve operasyondan sonraki minimum 3. ayda, mandibular geriletme ve maksiller ilerletme miktarının hava yolu hacmine ve minimum aksiyal alana etkisi, konik ışınlı bilgisayarlı tomografiyle; uyku parametrelerine etkisi polisomnografi ile birlikte değerlendirilmiştir. Çalışmaya H. Ü. Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi ABD'ye iskeletsel sınıf 3 deformitesinin tedavisi için başvurmuş, maksiller ilerletme ve mandibular geriletme cerrahi tedavisi yapılmış 26 hasta dahil edilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, orofarinks ve nazofarinks hacim boyutu T1 ölçüm ortalamaları, T0 ölçüm ortalamalarından anlamlı derecede yüksektir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Orthognathic surgery is an important option in the treatment of skeletal class 3 dentofacial deformity that creates aesthetic and functional problems. According the studies, patients with skeletal class 3 anomalies who underwent orthognathic surgery have higher risk of airway stenosis and sleep apnea risk than the healthy population. In this study, the effect of bimaxillary orthognathic surgery on narrowed airway and obstructive sleep apnea, changes in polysomnographic, and anatomical parameters were aimed to evaluate. The effect of the amount of mandibular set-back and maxillary advancement on airway volume and minimum axial area (MAA) at preoperative (T0) and postoperative (T1) was determined by cone-beam computed tomography; sleep parameters were evaluated together with polysomnography. The study included 26 patients who applied to Hacettepe University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery for skeletal class 3 deformity and who had planning for maxillary advancement and mandibular set-back orthognathic surgery. According to results, oropharynx and nasopharynx volume size T1 measurements averages were significantly higher than T0 means (p0.05).