İlköğretim 5. sınıf öğrencilerinin kompozisyon yazma becerileri üzerine bir araştırma
A research on writing skills of 5th grade pupils in elementary schools
- Tez No: 191647
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZETBu araştırma, ilköğretim beşinci sınıf öğrencilerinin yazılı anlatım becerilerinibelirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla öğrencilerin yaşı, cinsiyeti, sosyo-ekonomikdüzeyi, anne-babanın eğitim düzeyi, kitap okuma sayısı, okul öncesi eğitim alıp almamadurumunun, öğrencilerin yazılı anlatım becerisi üzerindeki etkisi ve Türkçe dersineyönelik tutumun öğrencilerin yazılı anlatım becerilerini yordama düzeyi incelenmiştir.Araştırma 2005-2006 eğitim-öğretim yılında Edirne ilindeki ilköğretimokullarında 156 ilköğretim beşinci sınıf öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmadaveri toplama aracı olarak ?Kişisel Bilgi Formu?, ?Türkçe Dersine Yönelik TutumÖlçeği?, ?Altı Adet Kompozisyon Konusu? kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen verilerin analizinde ?Bağımsız Gruplar T Testi?, ?TekYönlü ANOVA? ve ?Regresyon Analizi? teknikleri kullanılmıştır.Araştırmadan elde edilen bazı bulgular aşağıda sunulmuştur:1. Öğrencilerin yazılı anlatım becerileri cinsiyetlerine göre anlamlı birfarklılık göstermemektedir.2. Okulöncesi eğitim alan ve almayan öğrencilerin yazılı anlatım beceridüzeyleri arasında okulöncesi eğitim alan öğrenciler lehine anlamlı düzeydefarklılık vardır.3. Öğrencilerin yazılı anlatım becerileri kitap okuma sayılarına göreanlamlı bir farklılık göstermektedir.4. Öğrencilerin yazılı anlatım becerileri annelerinin eğitim düzeyinegöre anlamlı bir farklılık göstermektedir.5. Öğrencilerin yazılı anlatım becerileri sosyo-ekonomik düzeylerinegöre üst sosyo- ekonomik düzey lehine anlamlı bir farklılık göstermektedir.6. Öğrencilerin cinsiyetlerine göre Türkçe dersine yönelik tutumları kızöğrenciler lehine anlamlı bir farklılık göstermektedir.7. Öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumları anne-babanın bitirdiğiokul durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir.8. Öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumları sosyo ekonomikdüzeylerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir.9. Öğrencilerin Türkçe dersine yönelik tutumları, yazılı anlatımbecerilerinin .02 (R2) düzeyinde yordayıcısıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThis study has been carried out to determine the writing skills of the fifth gradepupils of elementary schools. For this aim, effect of age, gender, socio-economic status,education level of parents, number of the books read, attending to kindergarden or noton writing skills and predictivity level of the attitude towards Turkish course on writingskills of pupils have been searched.The Study has been realized with 156 fifth grade pupils in Elementary Schoolsin Edirne in 2005-2006 academic year. ?Personal Data Form?, ?Attitude Scale TowardsTurkish Course?, ?Six Writing Theme? were used to gather the data. IndependentSamples T test, One Way ANOVA and Regression Analysis techniques were used toanalyze the data that were gathered through the study.Some findings of the study are as follows:1. There is not a significant difference between writing skills of thestudents according to their genders.2. There is a significant difference between writing skills in favor of thosewho attended to the kindergarden schools compared with those who didn?tattended.3. There is a significant difference between writing skills of the studentsaccording to book reading numbers in favor of those who read more.4. There is a significant difference between writing skills of the studentsaccording to their mothers? education level.5. There is a significant difference between writing skills according tosocio-economic status in favor of those who are in upper socio-economic statuscompared with those who are in lower socio-economic status.6. There is a significant difference between male and female students?Turkish course attitude scores in favor of female students.7. There is not a significant difference between Turkish course attitudescores of the students according to their parents? education level.8. There is not a significant difference between Turkish course attitudescores of the students according to their socio-economic status.9. Attitude towards Turkish course predicts the writing skills of thestudents at 2 % (R2) level.