Radyofrekans uygulaması sonrası alt konka konjesyon-dekonjesyon yanıtlarının ve histolojik değişikliklerinin araştırılması
Investigation of the congestion and decongestion responses and histological changes of the inferior concha after radiofrequency
- Tez No: 267445
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ÖZGÜR BİÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Alt konka hipertrofilerine bağlı burun tıkanıklığı, kulak burun boğaz pratiğinde en sık karşılaşılan şikayetlerden biridir. Tedavide medikal ve cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Medikal tedavinin yeterli olmadığı durumlarda cerrahi tedaviye gerek duyulur. Alt konka cerrahi tedavisinde kullanılan yöntemler arasında; parsiyel/total konka rezeksiyonu, lateralizasyon, lazer cerrahisi, elektrokoter, kriyoterapi, submukozal rezeksiyon, türbinoplasti, submukozal diyatermi, radyofrekans termal ablasyon, argon plazma koagülasyonu bulunmaktadır. Radyofrekans Termal Ablasyon (RFTA) tekniği son yıllarda kullanımı artan, etkinliği kanıtlanmış, uygulanması kolay, minimal invaziv ve düşük yan etki riski nedeniyle sık tercih edilen bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı; akustik rinometri ölçümüyle konjesyon öncesi, konjesyon sonrası ve dekonjesyon sonrası minimal kesitsel alan (MCA2)' deki değişim oranlarına bakarak RFTA tedavisi sonrası konkaların konjesyon ve dekonjesyona verdiği yanıtı RFTA öncesi verdiği yanıtla karşılaştırıp, bu sonuçları histolojik çalışmada RFTA ile tedavi edilmiş ve edilmemiş gruplarda konka spesimenlerinde bakılan venöz sinüzoid çaplarındaki değişimle korelasyonunu değerlendirmektir. Çalışmaya, bilateral alt konka hipertrofisi olan ve RFTA planlanan 30 hasta ve ayrıca bilateral alt konka hipertrofisi olup parsiyel konka rezeksiyonu önerilen yedi hasta, toplamda 37 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalara RFTA uygulanmış olup RFTA öncesi, RFTA sonrası 1. ay ve 3. ayda hastalara Vizüel Analog Skala (VAS) doldurmaları istenmiş, ayrıca akustik rinometrik ölçümleri yapılmıştır. Akustik rinometri ölçümünde, konjesyon öncesi, konjesyon sonrası ve dekonjesyon sonrası MCA2 ve total nazal volüm (V) değerleri kaydedilmiştir. Konjesyon 2 mg/ml ve 8 mg/ml histaminle hazırlanmış spreylerle iki defa artan dozlarda verilerek, dekonjesyon ise % 0,1 adrenalinle emdirilmiş pamuk şeritller her iki nazal pasaja yerleştirilerek sağlanmıştır. Elde edilen verilerde, MCA2 ve V değişim oranları RFTA sonrası RFTA öncesine göre anlamlı derecede düzelme göstermiş olup RFTA sonrası 1. ay ve 3. ay arasında aynı oranlar arasında anlamlı fark görülmemiştir. Ayrıca histolojik çalışmada da; RFTA ile tedavi edilmiş grupla tedavi edilmemiş hipertrofik konka grubundaki venöz sinüzoid çapları karşılaştırıldığında RFTA uygulanmış hastaların venöz sinüzoid çaplarında anlamlı derecede fark olduğu saptanmıştır. Tüm bu sonuçlar RFTA tedavisinin konka küçültme işleminde etkin bir yöntem olduğunu göstermektedir. Ayrıca RFTA tedavisi planlanan hastalara preoperatif akustik rinometrik ölçümlerle MCA2 değişim oranlarına bakılarak konkaların konjeste ve dekonjeste olabilme kapasitelerini değerlendirip, hastanın radyofrekans tedavisinden fayda görüp görmeyeceğini öngörmede kullanılabilecek veriler olabileceği düşünülmektedir .
Özet (Çeviri)
Nasal congestion due to inferior conchal hypertropy is one of the the most encountered complaint in ear nose throat practise. There are medical and surgical treatment options. Surgical treatment is indicated if medical treatment is not effective. Surgical options include; partial/total turbinate resection, lateralization, laser surgery, electrocautery, cryotherapy, submucosal resection, turbinoplasty, submucosal diathermy, radiofrequency thermal ablation, argon plasma coagulation. Radiofrequency Thermal Ablation (RFTA) has become preffered treatment of choice because this method is effective, easy to perform, minimally invasive and has rare side effects. Aim of this study is; to compare pre-congestion, post-congestion and post-decongestion MCA2 levels before and after RFTA, which are measured with acoustic rhinometry, and with using these results, to evalute correlation between untreated patients and treated patients? venous sinusoidal calibrate changes histologically. 30 patients with bilateral inferior conchal hypertrophy who are proposed to have RFTA and seven patients who are proposed to have inferior turbinate resection due to choncal hypertrophy were included in the study. All of the patients who are treated with RFTA, filled Visual Analog Scale (VAS) and acoustic rhinometric measurements of these patients were done before RFTA and after RFTA at the 1st and 3rd months. In acoustic measurement, pre-congestion, post-congestion and post-decongestion MCA2 and total nasal volumes (V) were recorded. Congestion was provided by histamin spray applied in 2 mg/ml and 8 mg/ml doses, decongestion was provided by % 0,1 adrenalin soaked cotton placed into both nasal passages. Reduced ratios in MCA2 and V level changes before and after RFTA were statistically significant. There was no statistical significance in the level of changes between the 1st and 3rd months after RFTA. There was a statistically significant difference in the caliber of the venous sinusoidals between the untreated and treated patients with RFTA. All these results show that RFTA is a effective method in conchal reduction. In addition, we thought that, with the preoperative acoustic measurement of MCA2, congestion and decongestion capacity can be observed and this can predict which patients will have benefit from RFTA.