Hipoksik iskemik ensefalopatili hastaların uzun süreli prognozu
Long-term prognosis of patients with hypoxic ischemic encephalopathy
  1. Tez No: 267444
  2. Yazar: ÖZLEM BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER KUMANDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Hipoksik iskemik ensefalopati; prenatal, natal ve postnatal faktörlerin etkisiyle, sistemik hipoksi sonucu, serebral kan akımının azalmasıyla oluşan beyin zedelenmesidir.Bu çalışmada hipoksik iskemik ensefalopati tanısı ile izleme alınan olguların prognozlarını değerlendirmeyi amaçladık.Materyal ve Metod: Çalışmaya Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Ünitesi'nde Ocak 2000 ile Aralık 2006 yılları arasında hipoksik iskemik ensefalopati tanısı ile yatarak izlenen ve çocuk nöroloji polikliniğinde takibe alınan bebekler alındı.Bulgular: Çalışmaya 910 olgu alındı. Bu olguların %62,2'si erkek, %37,8'i kız idi. Olguların %75,9'u matür, %20,5'i prematür ve %3,5'i postmatür idi. Sarnat & Sarnat'a göre %47,6 evre 1, %33,3 evre 2 ve %19,1 evre 3 olarak sınıflandırılmıştı. Risk faktörlerine baktığımızda; antepartum risk faktörlerini en sık %7,5 ile preeklampsi, %4,2 ile çoğul gebelik, intrapartum risk faktörleri olarak en sık %93,1 fetal distres, %37,6 sezeryan doğum, postpartum risk faktörlerinden ise; %9,6 RDS tip II, %8,8 enfeksiyonlar ilk sıraları oluşturmaktaydı.EEG kaydı yapılan olguların ise %41,7 normal iken, %12,9 zemin ritmi düzensizliği, %10,8 fokal, %34,5 jeneralize aktivite saptandı.Olguların %71'inde kranial manyetik rezonans görüntüleme bulgularında patolojik bulgulara rastlandı. Prematürelerde %47,3 PVL, matürlerde %18,5 diffüz serebral atrofi ve/veya multikistik ensefaomalazi en sık tespit edilen bulgulardı.Olguların prognozlarına bakıldığında; %31'inin exitus olduğu, %17,6'sında ise serebral palsi, epilepsi, mental retardasyon gibi nörolojik defisitler geliştiği ve %51,4'ünün ise sağlıklı olduğu görüldü. Serebral palsi klinik tiplerine baktığımızda %38,7 spastik kuadriparezi, %22,6 spastik diparezi, %16 mikst tip, %9,7 spastik hemiparezi, %9,7 koreoatetoik tip ve %3,2 oranında hipotonik tip serebral palsi saptandı.Sonuç: Asfiksiyi önlemede erken doğumların önlenmesi, doğumların hastane koşullarında yapılması, riskli gebeliklerin erken tespiti ve uygun resüsitasyonla asfiksi insidansı azaltılarak yenidoğan bebek ölümlerinin ve nörolojik sekelli çocuk sayısının azaltılmasına katkıda bulunulabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Hypoxic ischemic encephalopathy is a brain injury that is generated by the decrease of cerebral blood flow in the result of systemic hypoxia with the effect of prenatal, natal and postnatal factors.We aimed to evaluate the risk factors and prognosis of the cases that have been taken under observation with hypoxic ischemic encephalopathy diagnosis.Material and Method: The ones that have been hospitalized and taken under observation because of hypoxic ischemic encephalopathy diagnosis between January 2000 and December 2006 years in Erciyes University Medical Faculty New Born Unit and the babies that have been taken under observation in infants neurology clinic .Results: 910 case have been taken in this study. 62.2 % of these were male, 37.8 % of these were female. 75,9 % of these cases were mature and 20.5 of them were premature. According to Sarnat & Sarnat 47,6 % stage is classified as 1, 33.3 % stage is classified as 2 and 19,1 % stage is classified as 3. When we looked in terms of risk factors we see that as antepartum risk factors most frequently 7,5 % preeclampsia in 4.2 % multiple pregnancy, as intrapartum risk factors most frequently 93,1 % fetal distress in 37,6 % delivery by caesarean section and from the postpartum risk factors 9,6 % RDS II and 8,8 % infections constitutes the first orders.The cases whose EEG records have been made 41,7 % of them were normal while 12,9 % of them have background rhythm disorder, 10,8 % of them focal have been determined and 34,5 % of them generalized activity.In the 71 % of the cases in cranial MRG pathologic findings have been seen. In premature ones 47,3 % PVL, 18,5 diffuse cerebral atrophy, and/or multi-cystic encephalomalacia were the most frequent determined findings.When looked at the prognosis of the case, it has been seen that 31 % of them were death, and in 17,6 % of them cerebral palsy, epilepsy, mental retardation neurological deficits have developed and 51,4 % of them were healthy.When we looked at cerebral palsy clinic types, it has been determined that 38,7 % of these were spastic quadriparesis, 22,6 % spastic diplegia, 16 % mikst type, 9,7 % spastic hemiparesis, 9,7 % coreoteotic type and 3,2 % hypotonic type cerebral palsy.Conclusion: Preventing asphyxia, preterm births, and providing to bear a child under hospital conditions, and early determination of risky pregnancies, and decreasing the incidence of asphyxia with appropriate resuscitation can contribute to the reduction of new born baby deaths and the number of infants who have neurological problems.