Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı'nda yapılan kalp kateterizasyonu/anjiyokardiyografi işlemlerinin ve işlem yapılan olguların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the cases and cardiac catherization /angiocardiography procedures which were performed in Pediatric Cardiology Department, Medical faculty of Erciyes University
  1. Tez No: 267453
  2. Yazar: PEMBE SOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ÜZÜM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Pediatrik Kardiyoloji Bilim Dalı anjiyokardiyografi laboratuvarında yapılan kalp kateterizasyonu/anjiyokardiyografi işlemlerinin ve işlem yapılan olguların retrospektif değerlendirilmesi amaçlandı.Hastalar ve metod: Çalışmamızda 16 Eylül 1995- 30 Aralık 2009 tarihleri arasında yapılan 2265 kalp kateterizasyonu/anjiyokardiyografi işlemi ve işlem yapılan 1880 olgu retrospektif olarak değerlendirildi.Hastane kayıtlarından; olguların yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, ekokardiyografi ve anjiyokardiyografi tanıları, konjenital kalp hastalığı sınıflaması, işlem türü, girilen boşluklardaki basınçlar ve basınç farkı ölçümleri, tedavi amaçlı yapılan işlemlerin özellikleri, gelişen komplikasyonlar belirlendi.Bulgular: Kalp kateterizasyonu ve anjiyokardiyografi işlemlerinin yaşları 1 gün ile 21 yaş arasında değişen 1880 olguya, 1577'si tanı amaçlı, 688'i tedavi amaçlı yapıldığı, işlem yapılan 1880 olgunun 966'sının (%51.4) erkek, 914'ünün (%48.6) kız olduğu belirlendi.İşlemlerin %75.4'ünün asiyanotik, %23.6'sının siyanotik konjenital kalp hastalığı tanısı konulan olgulara yapıldığı, işlemlerin %1'inde normal anjiyokardiyografi bulgularının tespit edildiği belirlendi.Transkateter perkütan tedavi amaçlı işlemlerin; %24'ünü balon valvuloplasti, %28.5'ini PDA'nın coil ve ADO cihazı ile, %20.7'sini ASD ve VSD'nin ASO cihazı ile kapatılması, %14.4'ünü balon anjiyoplasti, %2.2'sini aort koarktasyonunun stent ile giderilmesi işlemlerinin oluşturduğu belirlendi.İşlemlerin %7.5'inde komplikasyon geliştiği, komplikasyonların %2'sinin majör, %5,5'inin minör komplikasyon olduğu belirlendi. Komplikasyonlar sonucunda, kateterizasyona bağlı ölüm oranı %0,26 olarak bulundu.Sonuç: İnvaziv olmayan görüntüleme yöntemlerindeki gelişmelere rağmen, oldukça invaziv ve ciddi komplikasyonları olan kalp kateterizasyonu ve anjiyokardiyografinin, kalp hastalıklarının tanısındaki yerini koruduğu, kalp hastalıklarının tedavisinde cerrahi tedavilere alternatifler oluşturduğu, PDA, sekundum ASD, pulmoner valvuler stenoz, aort koarktasyonu tedavisinde cerrahi tedavilere tercih edilir düzeylere geldiği, gelişen teknoloji ile de daha çok sayıda kalp hastalığında cerrahi tedavilere tercih edileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study was to realize the retrospective evaluations of the cases and the cardiac catheterization/angiocardiography procedures which were performed in the Angiocardiography Laboratory of Pediatric Cardiology Department, Medical Faculty of Erciyes University.Patients and Methods: In this presented study, 1880 cases and 2265 cardiac catheterization which were made among September 16th, 1995 ? December 30th, 2009 were evaluated.Age, gender and body weights of the cases, diagnoses of echocardiography and angiocardiography, classification of congenital heart disease, procedure type, pressure at the chambers that were entered and measurements of pressure gradients, features of interventional procedures and complications that occurred were obtained from the hospital records.Results:1577 diagnostic, 688 therapeutic cardiac catheterization and angiocardiography procedure applied to 1880 cases with age ranging 1 day and 21 years. 966 (51.4%) case were male and 914 (48.6%) case were female.It was determined that 75.4 % and 23.6 % parts of the procedures were applied to the casess with a diagnoses of acyanotic and cyanotic heart disease respectively, in %1 of all procedures, cardiac catherization and angiocardiography was determinated as normal.Transcatheter percutaneous therapeutic procedures were consisted of balloon valvuloplasty in 24%, closing PDA with coil or ADO in 28,5%, closing ASD and VSD with ASO in 20.7 %, balloon angioplasty in 14.4% and stent implementation for correction of aortic coarctation in 2.2% of all procedures.Complications were detected in 7.5% of all procedures (5.5 % minör, 2 % majör complication) Catheterization related mortality due to complications was found as 0.26%.Conclusion: Despite all developments in imaging modalities, cardiac catheterization and angiocardiography that is an invasive procedure and have serious complications, preserve its role in diagnosis of heart diseases, constitute an alternative for surgical treatments, reach preferable levels to surgical treatments in PDA, ostium secundum ASD, valvular stenosis and coarctation of aorta, by advancing technology angiocardiography would be preferred to surgical treatments in more many of heart diseases.