Sarkomlarda survivin ekspresyonunun immünhistokimyasal olarak değerlendirilmesi ve klinik faktörlerle korelasyonunun araştırılması
Examination of survivin expression in sarcoma with immunhistochemical method and studied correlation clinical factors
- Tez No: 267466
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BÜYÜKBERBER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmaya Aralık 2004 ile Mart 2009 tarihleri arasında sarkom tanısı alan 21 hasta (11 erkek-10 kadın) alındı. Bu hastaların klinik ve patolojik verileri retrospektif olarak kaydedildi. Sarkom tanısı alan preparatlardan alanında uzman patolog tarafından immünhistokimyasal yöntemle survivin ekspresyonuna bakıldı.Literatürdeki örneklere bakılarak survivin ekspresyon oranları, %5'in altı negatif ve %5'in üstü pozitif ekspresyon olarak iki gruba ayrılarak değerlendirildi (120, 121). Çalışmamızda hastaların survivin ekspresyonu hem sitoplazmik hem de nükleer olarak değerlendirildi. Hasta grubumuzda en yüksek survivin ekspresyonu nükleer değerlendirmede %20 sitoplazmik değerlendirmede %95 olduğundan %5'in üzerinde ekspresyon oranı gösterenlerin hepsi pozitif grup içerisine dahil edildi.Sitoplazmik survivin pozitif olgularda ortanca takip süresi 28.4 ay (aralık: 1-67) iken survivin negatif olanlarda ortanca takip süresi 34.8 ay (aralık: 4-53) idi. Nükleer survivin pozitif olgularda ortanca takip süresi 30.2 ay (aralık: 1-67) iken survivin negatif olanlarda ortanca takip süresi 29.4 ay (aralık: 3-53) idi. Hem sitoplazmik hem de nükleer survivin ekspresyonu açısından değerlendirilen hastaların, hastalıksız yaşam süreleri için survivin pozitif ve negatif grup arasında anlamlı bir fark bulunamadı (Sitoplazmik p=0.701 nükleer p=0.704). Yine aynı şekilde hem sitoplazmik hem de nükleer survivin ekspresyonu açısından değerlendirilen hastaların, toplam yaşam süreleri için survivin pozitif ve negatif grup arasında anlamlı bir fark bulunamadı (Sitoplazmik p=0.999 nükleer p=0.332).Hastalarda yeterli takip süresine ulaşılmamış olması, çalışmadaki hasta sayısının yeterli olmaması nedeniyle survivin pozitif gruptaki hastaların negatif gruptaki hastalara göre daha iyi hastalıksız ve toplam yaşam süresi gösterdikleri sonucuna varıldı. Hasta sayısının ve takip süresinin daha fazla olduğu bir çalışmayla, sarkom ile survivin ekspresyonu arasındaki ilişki daha anlamlı bir biçimde ortaya konulabilir.
Özet (Çeviri)
21 patients (11 men-10 women) diagnosed as sarcoma between the dates December 2004 and March 2009 were studied. The clinical and pathological data of these patients were written down retrospectively. Survivin expression was examined from preparations diagnosed as sarcoma with immünhistokimyasal method by an expert patholog.Looking at the examples in literature, survivin expression proportions were evaluated by classifying in twogroups as below %5 nagative and above %5 positive (120, 121). In our study survivin expression of patients was evaluated in both sytoplasmic and nuclear aspects. Since the highest survivin expression in our patients %20 in nuclear evaluation and %95 in cytoplasmic evaluation all showing an expression proportion above %5 were included in positive group.In positive sytoplasmic survivin average observation period was 28.4 months (between: 1-67) while in negative survivins average observation period was 34.8 months (between: 4-53). In positive nuclear survivin average observation period was 30.2 months (between: 1-67) while in negative survivins average observation period was 29.4 months (between: 3-53). No expressive differences were found between survivin positive and negative groups for disease free survival of patients evaluated in both cytoplasmic and nuclear survivin expression aspects (cytoplasmic p=0.701; nuclear p=0.704). Smilarly no expressive differences were found between survivin positive and negative groups for overall survival of patients evaluated in both cytoplasmic and nuclear survivin expression aspects (cytoplasmic p=0.999 nuclear p=0.332).It was determined that the patients in survivin positive groups showed much better disease free survival and overall survival than the patients in negative groups since enough observation period for patient wasn?t enough the relationship between sarcoma and survivin expression may be explained more expressively with a study including more patient numbers and much observation period.