Sinovyal sarkom olgularında ki-67, bcl-2, c-myc ve survivinin prognostik değeri
The prognostic significance of immunohistochemical ki-67, bcl-2, c-myc and survivinin in synovial sarcoma
  1. Tez No: 311113
  2. Yazar: DERYA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER AKALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada yaklaşık 20 yıllık süreçte merkezimizde izlenen ve koşulları sağlayan 81 sinovyal sarkom olgusu konvansiyonel yöntemler ( mitoz, nekroz, derece, tümör boyutu vb) ve immunhistokimyasal yöntem kullanılarak (bcl-2, c-myc, survivin ve Ki-67) korelasyonu ve takibi bilinen 65 olgu açısından da prognoz ilişkisi araştırıldı.Olguların yaş ortalaması 33,6 (13-71) idi ve erkeklerde biraz daha sıktı (%52). Seksenbir olgudan ikisi epitelyal baskın olmak üzere 17'si (%21) bifazik, 60' ı (%74) monofazik fibröz, 4' ü (%5) az diferansiye tip idi.Sinovyal sarkomlar agresiv biolojik davranış gösteren sarkomlardır (Bu çalışmada beş yıllık hastalıksız sağkalım oranı %44, 10 yıllık hastalıksız sağkalım oranı %38). Bu çalışmada da ortaya konduğu üzere nekroz, proliferatif aktivite ve tümör derecesi en önemli prognostik belirleyicilerdir. Bu çalışmada derece II sinovyal sarkom olguları iki alt gruba bölündü ve bu iki alt grup arasında da prognoz açısından istatistiksel anlamlı bir fark saptandı.İHK olarak bcl-2 ve c-myc boyanma şiddeti ile negatifliği arasında prognoz açısından istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı ancak bu ilişki bağımsız prognostik belirleyici düzeyinde değildi. Survivin ile prognoz arasında ise bir ilişki saptanmadı. Ki-67 ile prognoz ilişkisi saptandı ancak önemli sayıda olgunun değerlendirmeye alınamaması Ki-67 nin doku tespit ve takibinden etkilenen bir immunhistokimyasal belirleyici olduğunu düşündürdü.Prognoz ile ilişkilerine benzer şekilde c-myc ve bcl-2'nin mitoz ve tümör derecesi gibi diğer konvansiyonel prognostik parametreler ile korelasyonu saptandı ancak survivin ile sadece bcl-2 ve c-myc ile korelasyon saptandı.Sonuç olarak sinovyal sarkom olgularında nekroz ve proliferatif aktivite ve bu iki parametre ile direkt ilişkili olan tümör derecesi gibi konvansiyonel yöntemler hala en güçlü ve anlamlı prognostik belirleyiciler olarak önemini korumaktadır. Derece II sinovyal sarkom olgularının mitoz ve nekroz durumuna göre iki alt gruba ayrılması söz konusu olabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, we re-evaluated 81 patients with synovial sarcoma, who had been referred to our center for the last 20 years. By using conventional methods (mitosis, necrosis, grade, tumor diameters etc.) and immunohistochemical methods (bcl-2, c-myc, survivin and Ki-67) we evaluated the correlation besides the relation with prognosisfor 65 patients those have follow-up in the study group.Mean age was 33,6 (range 13-71) and 52% of patients were male. Of 81 cases 17 were (21%) biphasic type (epithelial component was dominant in 2 of them); 60 were (74%) monophasic fibrous type and 4 were (5%) had poorly differentiated type.Synovial sarcoma is an agressive sarcoma type (in this study; five-year tumor free survival rate was 44% and ten-year tumor free survival rate was 38%). Necrosis, proliferative activity and tumor grade are the most important prognostic markers as we found in this study. In this study grade II synovial sarcoma patients were divided into two subgroups and statistically significant difference regarding prognosis were found between two subgroups.Immunohistochemically, there were statistically significant association between the density of bcl-2 and c-myc staining and negativity regarding prognosis but this association was not an independent prognostic marker. We did not find significant association between survivin and prognosis. Ki-67 rate was associated with prognosis but Ki-67 staining could not be evaluated in a a notable number of patients in the study group. Therefore, we concluded that Ki-67 could be easily affected by tissue fixation and processing.Similarly to relation with prognosis; c-myc and bcl-2 were correlated with conventional prognostic parameters i.e. mitosis and tumor grade etc. but survivin was only correlated with bcl-2 and c-myc.In conclusion; conventional methods such as necrosis and proliferative activity and tumor grade which are directly associated with these two parameters are stil the strongest and most significant prognostic markers in synovial sarcomas. Grade II sinovial sarcomas can be divided into two subgroups according to mitosis and necrosis rate.