Leptin'in sıçanlarda kırık iyileşmesi üzerine histolojik etkileri
Histological effects of Leptin on fracture healing in rats
- Tez No: 267482
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN YULUĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Leptin başlıca beyaz yağ dokusu tarafından salgılanan polipeptid yapılı bir hormondur. Vücutta metabolizma hızını, enerji tüketimini düzenlemesinin yanında fertilite, immün fonksiyon, anjiyogenez ve hatta kemik oluşumu üzerine etkilere sahip multifonksiyonel bir hormondur.Bu çalışmada leptinin kırık iyileşmesi üzerine etkileri, rat tibialarında deneysel kırık modeli oluşturularak histolojik ve radyolojik olarak değerlendirilmiştir. Çalışma için, ortalama ağırlıkları 323 gr (295-352 gr) olan, 16 haftalık Spraque Dawley cinsi 54 adet rat kullanıldı. Rastgele seçilerek 3 gruba ayrılan ratların sağ tibialarında anestezi altında kırık oluşturuldu ve internal tespit yerleştirildi. 14 gün boyunca kontrol grubuna 0,5 ml serum fizyolojik, 0,1 leptin grubuna 0,1 µg/kg leptin ve 0,3 leptin grubuna 0,3 µg/kg leptin intraperitoneal olarak verildi. Bu gruplar da kendi aralarında 14., 21. ve 35. günlerde değerlendirilmek üzere 6'şar rattan oluşan 3'er gruba ayrıldı. Bu şekilde 9 grup oluşturuldu. Kontrol, 0,1 leptin ve 0,3 leptin gruplarına ait 6 rattan oluşan birer grup 14. , 21. ve 35. günlerde sakrifiye edilerek sağ tibiaları radyolojik ve histolojik olarak değerlendirildi ve gruplar arası karşılaştırmaları yapıldı.Histolojik değerlendirmede leptinin gerek 21. gündeki gerekse 35. gündeki gruplarda kırık iyileşmesini hızlandırdığını tespit ettik. Radyolojik değerlendirmede ise özellikle 35. gündeki 0,3 leptin grubunun kontrol grubuna göre daha fazla iyileşme gösterdiğini gözlemledik.Sonuç olarak histolojik ve radyolojik değerlendirmelerde intraperitoneal uygulanan leptinin, kırık iyileşmesini dozla ilişkili olarak artırdığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Leptin is a polypeptide hormone, mainly secreted by white adipose tissue. It is a multifunctional hormone, regulating metabolic rate, energy expenditure and having effects on fertility, immune function, angiogenesis, and even bone formation.In this experimental study, effects of leptin on fracture healing in rats? tibias were histologically and radiologically evaluated. Fifty-four Spraque Dawley rats, aged 16 weeks and a mean body weight of 323 g (range, 295 to 352 g), were used for this study. They were randomly and equally divided into three groups. Their right tibias were broken and intramedullary fixed histologically and radiologically under anesthesia.0.1 µg/kg and 0.3 µg/kg leptin were intraperitonially administered for 0,1 leptin and 0,3 leptin groups respectively, for 14 days. 0.5 ml 0.9% normal saline was given to control group for the same period.These groups were further divided into three groups, composed of 6 rats, to evaluate postoperatively at 14th, 21st, 35th days. Finally 9 groups were obtained. Six rats from each group (ie: control, 0,1 leptin and 0,3 leptin groups) were sacrificed at 14th day, another six rats from each group sacrificed at 21st day and the remaining six were sacrificed at 35th day after the operation. Then their right tibias were radiologically and histologically evaluated and the results of groups were compared.We found leptin has positive effects on fracture healing both 21st and 35th days in histologic evaluation of groups. We also radyologically observed more healing in 0,3 leptin group than control group especially at 35th day.As a result, we established intraperitonial leptin administration has positive effects on fracture healing depending on doses, according to histological and radiological evaluations.