Trombositten zengin plazma kullanımının monoblok inley otogreft iyileşmesi üzerine etkisinin incelenmesi
Influence of the application of Platelet Rich Plasma on monoblock inlay autograft healing
  1. Tez No: 267505
  2. Yazar: HAKAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. ŞENOL TÜZÜM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Çalışmada, kemik iyileşmesi üzerine TZP'nin etkisi deneysel olarak değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Bu deneysel çalışmaya 50 adet beyaz Yeni Zelanda tavşanı dahil edilmiştir. TZP, Curasan PRP sistem (Curasan, Germany) ile hazırlanmıştır.Her bir tavşanın sol tibiaları üzerinde 2 adet 3 mm. ve 2 adet 4 mm çapında standart kemik defektleri oluşturulmuştur. Küçük çaplı defektlerden biri monoblok otolog kemik greft ile diğeri monoblok greft ve TZP ile birlikte doldurulmuştur. Monoblok greftler büyük defektlerden trefin frez ile alınmıştır. Yeni Zelanda tavşanları sakrifiye edilme zamanlarına göre 2 gruba ayrılmışlardır. 30. ve 60. günlerde tavşanlar sakrifiye edilmişlerdir. Tibialar histolojik ve histomorfometrik değerlendirme için çıkarılmıştır.Yeni oluşan kemiğin miktarı ve TZP'nin etkisi histolojik metodlarla değerlendirilmiştir. Sonuçlar 30. Gün sonunda TZP uygulanan tarafta daha fazla yeni kemik oluşumu izlenmiş, ancak 60. Gün sonunda TZP uygulanan ve uygulanmayan defektler arasında istatiksel olarak fark izlenmemiştir.Histomorfometrik analiz sonucunda; TZP'nin monoblok kemik otogreft ile birlikte kullanıldığı zaman kemik oluşumunu hızlandırdığı gösterilmiştir. Tavşan tibia modelinde, kemik iyileşmesinde TZP'nin olumlu etkisi olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The effect of PRP on bone healing had been evaluated experimentally in the study. Fifty New Zealand white rabbits were included in this experimental study. PRP was prepeared via Curasan PRP system(Curasan, Germany)Two standart in diameter of 3 mm. and two standart in diameter of 4mm bone defects were created on the left tibiaes of each rabbit. One of the small defect grafted with monoblock autolog bone graft alone. Other small defect grafted with monoblock autolog bone graft with PRP. Monoblock grafts harvest from large defects with trephine bur. Twelve New Zealand white rabbits were divided into 2 groups based on their times of sacrifice. The rabbits were sacrificed in 30. and 60.days. Tibiaes were removed for histological and histomorphpmetric evaluation.The quality of newly formed bone and the effect of PRP were evaluated by histological methods. The results showed that graft with PRP side had much more new bone formation than only graft side after 30. day. There is no istatistically significant difference in new bone formation was seen between the graft with PRP side and graft side on 60 day.The histomorphometric study revealed that the new bone formation was accelerated when PRP was used with monoblock bone autograft. As a result PRP had positive effect on bone healing in rabbit tibiae models.