Thymbra Spicata Labiatae Oil'in (Karabaş kekik yağı) ve Atorvastatin'in antihiperkolesterolemik etkinliğinin araştırılması
Investication of Thymbra Spicata Labiatae Oil and Atorvastatin antihypercholesterolemic effects
  1. Tez No: 267506
  2. Yazar: HİLAL DEMİRALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yapmış olduğumuz bu çalışmada, Isparta yöresinde yetişen Karabaş Kekiğiolarak da bilinen TSL'yi (Thymbra Spicata Labiatae) kullandık. Değişik dozlardaverdiğimiz TSL yağının ve atorvastatinin (ATS) sıçanların karaciğer, kalp ve böbrekdokularındaki histopatolojik etkileri ile Total kolesterol (TK), Düşük DansiteliLipoprotein Kolesterol (LDL-K), Yüksek Dansiteli Lipoprotein Kolesterol (HDL-K),Trigliserit (TG), Okside LDL (ox-LDL), fibrinojen, homosistein, Yüksek duyarlı C-Reaktif Protein (hsCRP), Vasküler Endotel Büyüme Faktörü (VEGF) gibibiyokimyasal parametreler üzerindeki etkilerini inceleyerek TSL'ninhiperkolesterolemi tedavisindeki güvenilirliği ile ilgili veri elde etmeyi amaçladık.Bu çalışmada 200-250 g ağırlığında erkek yetişkin Wistar albino cinsi 42 adetsıçan kullanıldı. Hayvanlar 6 eşit gruba ayrıldı ve her grup 7 sıçandan oluştu. Kontrolgrup normal pellet yem ile beslendi. Kontrol grubu dışında kalan kolesterol (Kol)grubu ve diğer gruplar %1 oranında kolesterol içeren pellet yem ile beslendi. 100TSL, 200 TSL ve 300 TSL grupları sırasıyla 100, 200 ve 300 mg/kg TSL yağı zeytinyağında çözündürülerek gavaj yoluyla verildi. 50 ATS gruba ise 50 mg/kgAtorvastatinin (ATS) zeytin yağında süspansiyonu hazırlanarak gavaj yoluyla verildi.30 gün sonra deney sonlandırılarak kan ve doku örnekleri alındı. Kan örneklerindenserum glukoz, BUN, Kreatinin, Total protein, Albumin, Alanin Amino Transferaz(ALT), Aspartat Amino Transferaz (AST), Alkalen Fosfataz (ALP), Kreatin Kinaz(CK), Laktat Dehidrogenaz (LDH), TK, HDL-K, LDL-K, TG, hsCRP, homosistein,fibrinojen, damar endotel büyüme faktörü (VEGF), ox-LDL konsantrasyonlarınabakıldı. Karaciğer, kalp ve böbrek dokuları histopatolojik olarak incelendi.Bu çalışma sonucunda TSL ve ATS'nin genel anlamda rutin biyokimyasaltetkikleri bozmadığı görülmüştür. TSL'nin hiperkolesterolemide etkili olabileceği ve300 mg/kg TSL ile ATS yaklaşık aynı oranda antihiperkolesterolemik etki gösterdiğisaptanmıştır. TSL ve ATS'de minimal derecede böbrek hasarı görüldü. AncakTSL'nin hasar miktarı doz artışı ile artmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have used Thymbra Spicata Labiatae (TSL) known as theblack thyme grown in Isparta region. We have aimed to obtain data related to thegiven in various doses TSL fat and ATS in the reliability of hypercholesterolemictreatment of TSL by studying the histopathological effects in the tissues of the livers,hearts and kidneys of rats, and the effect on the biochemical parameters as TotalCholesterol (TC), Low Density Lipoprotein Cholesterol (LDL-C), High DensityLipoprotein Cholesterol (HDL-C), Triglyceride (TG), Oxidized LDL (ox-LDL),fibrinogen, homocysteine, High Sensitivity C-reactive Protein (hsCRP), VascularEndothelial Growth Factor (VEGF).In this study, we have used 42 Wistar Albino rats having weight between200-250 gr. The animals were grouped into six equal groups, and each group hasseven rats. Rats in the control group were fed with normal pellet food. Rats in othergroups were fed with pellet food including 1 percent of cholesterol. The groups of100 TSL, 200 TSL and 300 TSL were given TSL fat solved in olive oil via gavaj 100mg/kg, 200 mg/kg and 300 mg/kg respectively. The group of 50 ATS was given 50mg/kg atorvastatin (ATS) suspanted in olive oil via gavaj. The experiment wasstoped after 30 days, and blood and tissue samples were taken. The blood sampleswere analyses for glucose, BUN, creatine, total protein, albumin, alanineaminotrasferase (ALT), aspartate aminotrasferase (AST), alkaline phosphatase(ALP), creatine kinase (CK), lactate dehydrogenase (LDH), TC, HDL-C, LDL-C,TG, hsCRP, homocysteine, fibrinogen, VEGF, ox-LDL. The tissue of liver, heart andkidney were histopathologically examined.It was seen in this study that TSL and ATS have not generally disturbed theroutine biochemical analyses. This study was shown that TSL could be effective inhypercholesterolemia, and 300 mg/kg TSL ile ATS could equally be effective inantihypercholesterolemia. The degree of the damages of TSL and ATS were minimalin kidneys, but the amount of damage of TSL increased with dose.