Kolorektal kanserli hastaların adjuvan kemoterapisinde okzaliplatin içeren kombinasyonların etkinlik ve yan etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of efficacy and toxicity of oxaliplatin based chemotheraphy regimens in colonrectal cancer patients as adjuvant setting
- Tez No: 267507
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR COŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kolorektal kanserler, genetik, diyetsel faktörler ve çevresel koşullara bağlı olarak sıklığı giderek artan malign hastalıklardandır. Kolorektal kanserlerde ana tedavi yöntemi cerrahidir. Cerrahiye adjuvan olarak eklenen kemoterapinin hastalıksız sağkalım ve toplam sağkalıma olumlu etkileri birçok çalışmada gösterilmiştir.Bu çalışmada evre II ve III kolon kanserli hastalarda okzaliplatin içeren kemoterapi rejimlerinin etkinlik ve yan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Medikal Onkoloji kliniğine 1998-2009 yılları arasında başvurmuş ve postoperatif okzaliplatin bazlı kemoterapi almış hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların 12'si evre II, 68'i ise evre III idi. Hastaların medyan takip sürelerinin 22 ay (range 3-141 ay) gibi kısa bir süre olması nedeniyle, medyan sağkalıma ulaşmak mümkün olmamıştır. Evre II ve III için tüm hastaların 3 yıllık sağkalım olasılığı %82.9, 5 yıllık sağkalım olasılığı %72.3 olarak saptanmıştır. Hastalığın evresi ile tedavi arasındaki etkileşim istatistiksel olarak anlamlı saptanmamıştır. Tüm hastaların 3 yıllık hastalıksız sağkalım analizi %62 olarak saptanmış olup, evre II'de medyan hastalıksız sağkalım 27 ay (range; 21.46-32.54) olup Evre III için medyan hastalıksız sağkalıma ulaşılamamıştır. Evre II ve III için hastalıksız sağkalım (DFS) analizinde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p=0.682).Grade III PSN, 1 hastada , grade IV nötropeni 7 hastada, grade IV diyare 2 hastada ortaya çıkmıştır.Sonuç olarak; lokal ileri kolon kanserinde okzaliplatin içeren kombinasyonların yeri büyüktür ve yaşam süresi ve kalitesine olan etkisi göz önüne alınarak postoperatif tedavi geciktirilmeden başlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancers are one of the malignant diseases with increasing frequency due to dietary factors and enviromental exposure.This study aimed to evaluate the oxaliplatin containing chemotherapy regimens in stage II and III patients as adjuvant settings. In this study, 80 colorectal cancer patients followed at Gazi University Medical Oncology clinic between 1998 and 2009, to whom curative surgery performed and postoperative oxaliplatin based chemotherapy was adminestered, were evaluated retrospectively. Twelve patients had stage II, 68 patients had stage III diseases. Because of a shorter duration of median follow-up as 22 months (range 3-141 months), it could not attain median survival. The probabilities of surviving at 3 years were 82.9% and 5 years were 72.3% for all patients. There was no statistically significant difference between stage II and III patients in terms of DFS. Disease free survival was calculated as 27 months (range; 21.46-32.54) in stage II patients but median disease free survival was not achieve for stage III patients.Grade III peripheric sensoryneural neuropathy during treatment was reported in one patient, grade IV neutropenia in 7 patients and grade IV diare was reported in 2 patients.Oxaliplatin combination chemotherapy has an important role in the treatment of local advanced colorectal cancer as adjuvant setting. In respect to effect on survival and quality of life, treatment should be started immediately after surgery.