Böbrek transplantasyonunda Fc-gamma ve Toll benzeri reseptör ekspresyonlarının immün yanıtta rolü
The role of FcRs and TLRs associated immune response in chronic renal failure
  1. Tez No: 267511
  2. Yazar: RAYFE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Z.EMEL DEMİARLP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada Kronik Böbrek yetmezliği (KBY) olan hastalarda böbrektransplantasyonu öncesi ve sonrası Toll-benzeri reseptörlerin ve Fc-? reseptörlerinintransplantasyon öncesi sonrası immün hücrelerde yüzey ekspresyon düzeylerininbelirlenmesi ve bu yüzey belirteçlerinin, immünolojik reddin hücresel düzeyde erkensaptanabilmesinde kullanılıp kullanılamayacağının incelenmesi amaçlanmıştır.Kırkbir KBY hastasının nakil öncesi ve nakil sonrası monosit(CD14+), dendritikhücre (CD209+), lenfosit(CD45+CD14-) ve granülositlerinde, Fc-?RI, RIIa ve b;RIIIve Toll benzeri reseptörlerden TLR2 ve TLR4 ekspresyonları incelendi. Ek olarakaktivasyon belirteçlerinden, CD80, CD86 ve HLA-DR de adı geçen hücrepopulasyonlarında değerlendirildi.Monosit ve granülosit populasyonlarında, nakil sonrasında Fc?RIII ekpresyonlarınınanlamlı düzeyde azaldığı, monosit populasyonunda ise Fc?RI ekpresyonunda anlamlıbir artış olduğu belirlenmiştir. Tüm diğer Fc reseptörlerde, TLR'lerde de oran veortalama fluoresan yoğunluğu (MFI) olarak azalma olmasına rağmen bu farkanlamlılık seviyesine ulaşmamıştır. Kostimülatör moleküllerin ekspresyonlarıkarşılaştırıldığında CD86 ekpresyonunda bir değişim saptanmazken, CD80ekpresyonunun nakil sonrası anlamlı düzeyde azaldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The most effective treatment of patients with Chronic renal failure (CRF) isorgan transplantation. Success of organ transplantation depends on theimmunological compatibility between donor and host. However, limited number ofpre-transplantation tests are obviously not enough for the prediction of uncomingrejection reactions.