Vardiyalı sağlık çalışanlarının uyku sorunları ile iş doyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Health personnel who work in shifts correlation between sleep disorder and job satisfaction
  1. Tez No: 267552
  2. Yazar: SEVİNÇ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜKKE KARABACAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma vardiyalı sağlık çalışanlarının uyku sorunları ile iş doyumu arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini 05/12/2008-17/05/2009 tarihleri arasında İstanbul'da bir özel, bir de devlet hastanesinde vardiyalı çalışan 381 sağlık elemanı, örneklemini ise araştırmaya katılmayı kabul eden vardiyalı olarak çalışan 276 sağlık elemanı oluşturdu.Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Uyku Sonrası Değerlendirme Formu ve Minesota İş Doyum Ölçeği kullanıldı. Veriler istatistikçi danışmanlığında Anova, Student t testi, Pearson Korelasyon testi kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to find out the correlation between sleep disorder and job satisfaction of health personnel who work in shifts. The population of this research consists of 381 health personnel who have worked at one public and one private hospital in İstanbul, between 05/12/2008-17/05/2009 where as sampling of the research includes 276 of 381 who have willingly participated in this research.In data gathering, Personal Information Form, Post-Sleep Inventory Form that were prepared by researcher as well as Minnesota Job Satisfaction Questionnaire were used. Data was evaluated by using Anova, Student t Test and Pearson Correlation Test under supervision of a statistician. The significance level was taken as 0.05 in all analysis of this study.In this study, it was seen that gender (higher in women), age (lower age), place of work (private institution), position at work (laboratory worker, radiology technician, anesthesia technician), period of work (6-9 years), work hours in a week (more than 40 hours), daily sleep requirement (less than 8 hours), physical condition of sleep environment, change in work hours, chronicle diseases and acute illness in past, employing clinical service, night shifts that make life harder and relatives who require nursery at home have negative influence on sleep and trigger sleeping problems and disorders.It was also revealed that gender (higher in men), place of work (private institution), position at work (doctor), clinical service to work at (higher in clinics), monthly income (higher) have positive influence on job satisfaction and its subsections; level of hardness of watches, conditions of sleeping environment, acute illness in past months have negative influence on job satisfaction and its subsections.There was observed, an advanced reverse correlation between job satisfaction and sleep disorder.