Psikolojik şiddetin hemşirelerin iş doyumu üzerine etkisi
The effect of psychological violence on nurses' job satisfaction
- Tez No: 767324
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı hemşirelerin uğramış oldukları psikolojik şiddetin iş doyumları üzerine olan etkiyi araştırmaktır. Yapılan birçok çalışmada hemşirelerin uğramış oldukları şiddetin sonuçları görülmekte ve şiddet sonrasında iş doyumlarında olan azalma neticesinde kurumunda etkilendiği görülmektedir. Bu çalışma bir devlet hastanesinde çalışan 234 hemşireye anket uygulanarak yapılmış tanımlayıcı bir araştırmadır. Veri toplamasında Kişisel Veri Formu, Psikolojik Şiddet Ölçeği (PŞÖ), İş Doyumu Ölçeği (İDÖ) kullanılmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 23.0 for Windows programı kullanılmıştır. Değerlendirme sonuçlarının tanımlayıcı istatistikleri; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde, sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma, minimum, maksimum olarak verilmiştir. Bu çalışmada, hemşirelerin %59,8'i kadın, %50,4'ü evli, %51,3'ü 26-35 yaş arasında, %34,6'sının çocuğu bulunmakta, %56,8'i lisans mezunu, %57,7'si sigara kullanmakta, %16,7'si sürekli ilaç kullanmakta ve %35'i yaşantısından memnun olarak elde edilmiştir. Bu çalışmada hemşirelerin %36,3'ü mesleği isteyerek seçmiş, %55,1'i mesleği değiştirmek istemekte, %83,8'i gece-gündüz karışık vardiya düzeninde çalışmakta, %54,7'si her zaman uyku problemi yaşamakta olduğu tespit edilmiştir. PŞÖ toplam ve alt boyutlarının ortalaması 93,3±26,1, İş Tatminin ortalaması 50,4±11,3' tür.
Özet (Çeviri)
The study aims to adapt examinethe effects of psychological violence on nurses' job satısfactıon.In many studies, the results of violence on nurses can be seen clearly and also it is seen that the institution is affected as a result of the decrease in job satisfaction after maltreatment.This study is a descriptive study which is conducted by applying a questionnaire to 234 nurses working in a state hospital.Personal Data Form, Psychological violence Scale (PVS), Job Satisfaction Scale (JSS) were used in data collection.For statistical analysis, SPSS 23.0 for Windows was used.The descriptive statistics of the evaluation results were given as numbers and percentages for categorical variables; for numerical variables were given as mean, standard deviation, minimum and maximum.In this study, 59.8% of the nurses are women, 50.4% are married, 51.3% are between the ages of 26-35, 34.6% have children, 56.8% have a bachelor's degree, 57.7% of them are smokers, 16.7% of them are using medicine regularly and 35% of them are satisfied with their lives.In this study it is determined that 36.3% of the nurses chose their profession voluntarily, 55.1% want to change the profession, 83.8% are working by mixed shifts day and night, 54.7% have constant sleeping problems.The mean of PVS total and sub-dimensions is 93.3±26.1, and the mean of Job Satisfaction is 50.4±11.3.The scales used in the study were examined with the Shapiro-Wilk normality test, and it was found that the total and subscale score distributions of job satisfaction and PVS did not show normality (p