Vardiyalı çalışanlarda uyku sorunları ve iş tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sleep problems and job satisfaction in shift workers
  1. Tez No: 557995
  2. Yazar: ARZU BAGIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÜZEL ÖZDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT KIRLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışma hayatı insanların zamanın büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. İş yaşamında yaşanan olumlu ve olumsuz durumlar bireyin diğer yaşam alanlarını da büyük ölçüde etkilemektedir. Bireyin iş doyumunun olması hem bireyin diğer yaşam alanlarındaki doyum düzeyini hem de çalıştığı örgüte olan katkısını ve verimini etkilemektedir. Bu araştırmanın amacı; vardiyalı sistemde çalışanların uyku düzenlerinde meydana gelen düzensizliğin, kurum içinde iş tatminini ve boyutlarına etkisinin incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modelinde tasarlanmış ve nicel yöntem kullanılmıştır. Araştırma vardiyalı çalışma sistemi ile çalışan 146 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda uyku hijyeni ile uyku kalitesi arasında, iş doyumu ile uyku kalitesi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur. Diğer bir ifadeyle uyku hijyeni arttıkça, uyku kalitesinin arttığı, uyku kalitesinin artmasının iş doyumunun arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Busines life forms major part of people's time. The positive and negative situations experienced in business life affect the other living areas of the individual to a great extent. Having an individual's job satisfaction affects both the level of satisfaction of the individual in other areas of life and his contribution and productivity to the organization in which he works. The purpose of this research; is to investigate the effect of irregularity in sleep patterns of shift workers on job satisfaction and it's dimensions. The research was designed in relational survey model and quantitative method was used. The research was carried out with 146 participants working with shift work system. As a result of the study, a statistically significant relationship was found between sleep hygiene and sleep quality, and job satisfaction and sleep quality. In other words, as sleep hygiene increases, sleep quality increases, sleep quality increases and job satisfaction increases.