6-12 yaş çocuklarda kromojen bakterilere bağlı siyah dışsal renklenmelerin biyokimyasal ve mikrobiyolojik olarak incelenmesi
Biochemical and microbiological investigation of black stain of children aged between 6-12 years
- Tez No: 267572
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada, 6-12 yaşları arasındaki çocuklarda görülen kromojen bakterilere bağlı siyah dışsal renklenmenin biyokimyasal ve mikrobiyolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza siyah dışsal renklenmesi olan 27, renklenmesi olmayan 18 çocuk dahil edildi. Çürük durumu df-t ve DMF-T indeksine; renklenme derecesi ise Koch indeksine göre yapıldı. Çalışmamız iki kısımda gerçekleştirildi. Birinci kısımda, çocuklardan toplanan uyarımsız tükürük örneklerinde tükürük akış hızı, tamponlama kapasitesi ve pH'nın yanısıra ICP-AES ile tükürükte Cu, Fe, Mg, Mn, Zn, Ca, P analizi yapıldı. İkinci kısmda ise alınan dental plak örnekleri RT-PCR ile mikrobiyolojik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
Biochemical and Microbiological Investigation of Black Stain of Children Aged Between 6-12 Years.The aim of this study is to investigate the black tooth stain of children aged between 6-12 years biochemically and microbiologically. The study group consisted of 27 children with black stain and 18 children with no stain. A clinical intra-oral examination was done to investigate df-t, DMF-T indices and the severity of black stain according to Koch index. The research was carried out as 2 parts. Flow rate, buffered capacity and pH of unstimulated saliva of children were determined. Also the analysis of elements (Cu, Fe, Mg, Mn, Zn, Ca, P) were done by ICP-AES in the first part of the study. The second part consisted quantitative analysis of S.mutans, A.viscosus ve A.naeslundii in dental plaque specimens with RT-PCR.