Kronik obstrüktif akciğer hastalığının alevlenmelerinde balgamda Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae ve Moraxella catarrhalis'in real-time PCR ile kantitatif olarak saptanması
Quantitative detection of Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae and Moraxella catarrhalis from sputum with real-time PCR in exacerbations of chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 267642
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SÜERDEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
KOAH, tam olarak geri dönüşlü olmayan hava akımı kısıtlanması ile karakterize bir hastalıktır. KOAH'da alevlenme dispnede, balgam miktarı ve pürülansında artış olarak tanımlanmaktadır. Alevlenmelerin yaklaşık %80'inden enfeksiyonlar (%40-50 bakteriler, %30 virüsler, %5-10 atipik bakteriyel patojenler) sorumludur. Bakterilerden en sık H. influenzae, S. pneumoniae, M. catarrhalis izole edilmektedir. Enfeksiyona neden olan bakterilerin belirlenmesi ve kantitatif sayımları solunum sistemi enfeksiyonları tanısında ve tedavisinde önemlidir. Moleküler teknikler enfeksiyonların laboratuvar tanısında hassas ve hızlı teknikler olarak kabul edilmektedir. Mikroorganizma DNA'sının tespitine dayalı PCR yöntemi, günümüzde kullanılan moleküler biyolojik yöntemlerden birisidir.Biz çalışmamızda, KOAH alevlenmesi ile başvuran hastaların indüklenmiş balgam örneklerinde PCR yöntemini kullanarak en sık alevlenme nedeni olan üç bakteriyi (H. influenzae, S. pneumoniae, M. catarrhalis) balgam kültür sonuçlarıyla karşılaştırarak tespit etmeyi amaçladık.Çalışmaya 62 hasta alındı. Sadece 11 (%17.7) hastanın balgam kültüründe patojen mikroorganizma üredi. Balgam kültüründe üreyen patojen mikroorganizmaların 6'sı (%9.7) M. catarrhalis, 2'si (%3.2) Enterobacter, 1'i (%1.6) Acinetobacter, 1'i (%1.6) Serratia, 1'i (%1.6) Pseudomonas idi. PCR'de 30 (%48.4) balgam örneğinde tek bir bakteri, 17 (%27.4) balgam örneğinde birden fazla bakteri DNA'sı izole edildi. Toplam 33 (%53.2) örnekte S. pneumoniae, 11 (%17.7) örnekte H. influenzae, 22 (%35.5) örnekte M. catarrhalis saptandı.Sonuç olarak; KOAH alevlenmeleri genellikle ağır şiddette olmaktadır, alevlenmelerin en az üçte ikisinden patojen bakteriler sorumludur, balgam kültürü enfeksiyona neden olan patojenleri göstermede yetersiz kalmaktadır, CRP yüksekliği enfekte alevlenme belirteci olabilir, M. catarrhalis prevalansı artış göstermektedir ve miks enfeksiyon riski yüksektir. Enfekte alevlenme oranının yüksek olması nedeni ile tüm hastalara ampirik antibiyotik tedavisi başlanmalı ve verilecek antibiyotikler üç ana solunum patojenini etkileyebilecek spektruma sahip olmalıdır.
Özet (Çeviri)
COPD is a disease, characterized by airflow limitation that is not fully reversible. Exacerbation of COPD is defined as increased dispnea, amount of sputum and sputum purulence. Approximately 80% of acute exacerbations are due primarily to infections (40-50% bacterias, 30% viruses, 5-10% atypical pathogenic bacterias). H. influenzae, S. pneumoniae and M. catarrhalis are the most frequently izolated bacterias. Identifying and quantifying the bacterial causes of respiratory infections are important for diagnosis and treatment. Molecular techniques are accepted to be sensitive and rapid for the laboratory diagnosis of infections. PCR, based on detection of the DNA of the microorganisms, is one of the moleculer biological technique that is used recently.Our objective was to determine the most common three bacterial causes (H. influenzae, S. pneumoniae and M. catarrhalis) of acute exacerbation of COPD, from the induced sputums of COPD patients who admitted to our clinic with acute exacerbation, by PCR technique and to compare with the culture results.62 patients were enrolled to the study. In only 11 patients (17.7%) sputum, pathogen microorganism was identified with culture. The pathogens izolated from sputum culture were; 6 (9.7%) M. catarrhalis, 2 (3.2%) Enterobacter, 1 (1.6%) Acinetobacter, 1 (1.6%) Serratia and 1 (1.6%) Pseudomonas. While only one bacteria was izolated from 30 sputum samples by PCR, multiple bacteria were izolated from 17 samples. S. pneumoniae, H. influenzae, and M. catarrhalis were detected from 33 (53.2%), 11 (17.7%), and 22 (35.5%) samples respectively.In conclusion; COPD exacerbations are usually severe, and pathogen bacterias are responsible from at least 2/3 of the exacerbations. Sputum culture is inadequate to identify the pathogens. Elevated CRP can be predictive for exacerbations. The prevalence of M. catarrhalis is being increased and mixed-infection risk is high. Because of the high rate of infected exacerbations, an ampiric antibiotic therapy should be started and the spectrum of this therapy should include this three major respiratory pathogens.