Kronik obstrüktif akciğer hastalarında bronşektazi varlığının mortaliteye etkisi
The effect of the presence of bronchiectasis on mortality in chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 970329
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFİDAN ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş/Amaç: KOAH ile bronşektazi arasındaki ilişki, hastalığın ilerleyişini ve özellikle mortalite oranlarını belirleyen önemli bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Her iki hastalıkta da temel rol oynayan kronik inflamasyon, tekrarlayan enfeksiyonlar ve hava yolu yapısındaki yapısal değişiklikler, bu birlikteliğin klinik sonuçlarını daha da olumsuzlaştırmaktadır. Bronşektazinin varlığı, KOAH'lı bireylerde inflamasyonun artmasına, alevlenmelerin daha sık yaşanmasına ve buna bağlı olarak sağkalımın kısalmasına yol açmaktadır. Bu nedenle, KOAH'lı hastalarda bronşektazi birlikteliğinin erken dönemde tanınması ve uygun tedavi ile takip stratejilerinin planlanması, uzun dönem prognozun iyileştirilmesi açısından kritik önem taşımaktadır. Ayrıca KOAH–bronşektazi birlikteliğinin klinik gidişat ve mortalite üzerindeki farklı etkilerinin anlaşılması, hasta yönetimimize yön verebilecek bir konudur. Bu bağlamda çalışmamızda, KOAH'lı olguların radyolojik, laboratuvar, akciğer fonksiyon testleri ve ekokardiyografik verilerini değerlendirerek bronşektazi eşlik eden ve etmeyen gruplar arasındaki farklılıkları ortaya koymayı hedefledik. Elde edilen farklılıkların sık hospitalizasyon ve mortalite gibi olumsuz klinik sonuçlara etkilerini analiz ederek özellikle mortaliteyi öngören parametreleri belirlemeye çalıştık. Gereç ve Yöntem: 309 hastanın dahil edildiği retrospektif analitik tek merkezli çalışma olup 1 Ocak 2022- 31 Aralık 2023 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesinde yatışı olup yüksek rezonanslı bilgisayarlı tomografi görüntülerine erişilebilen hastalar dahil edildi. Bu hastalarda bronşektazi olup olmamasına göre sınıflandırılıp bronşektazinin mortaliteye etkisini araştırdık. Bulgular: Çalışma popülasyonda KOAH hastalarının yaş ortalaması 63.59±9.32 yıl ve %82.8' erkekti. Hastaların %62.8'inde en az bir komorbidite vardı ve en sık görülen hipertansiyondu (%31). Çalışmamızda, yüksek rezolüsyonlu tomografik (YRBT) incelemelerinde KOAH hastalarında %63'ünde bronşektazi olup grubun yaş ortalamasının 62.79 yıl olarak saptandı. Çalışmamızda, bronşektazili KOAH hastalarında balgamda bakteri üremesi ve kolonizasyon oranlarının, bronşektazi olmayan KOAH hastalarına göre anlamlı olmakla birlikte, KOAH hastalarının son hastane yatışları sırasında alınan balgam kültürlerinde %51.1 oranında bakteri üremesi ve %11.3 oranında kolonizasyon saptandı. Hastalarda akciğer fonksiyon testine etkisini de değerlendirdiğimiz çalışmamızda; bronşektazili KOAH hastalarında solunum fonksiyon testi parametrelerinin bronşektazi olmayan hastalara kıyasla daha düşük olduğu bulundu. Ekokardiyografi verileri mevcut olan 216 KOAH hastamız vardı. Ekokardiyografik incelemelerinde hastaların %6.8'inde Pulmoner arteriyel basıncının (PAB) yüksek saptanmış olup, ortalama değer 39.81 ± 14.45 mmHg olarak saptandı. Bununla birlikte çalışmamızın önemli bir bulgusu ise bronşektazili KOAH hastalarında pulmoner basıncı PAB= 42.36 ± 16.11 saptanmış olup bronşektazi olmayan hastalara (PAB=35.43 ± 9.7) göre anlamlı derecede yüksek bulundu. Biyobelirteçler incelendiğinde hemoglobin düzeyi bronşektazili olgularda daha düşüktür. Çalışmamızda bronşektazili olan hastalarımızda düşük albümin düzeyleriyle mortalitenin korelasyonu saptandı. Sonuç: Çalışmamızda KOAH hastalarında bronşektazi prevelansı %63.1 olarak oldukça yüksek saptanmıştır. Ayrıca pulmoner hipertansiyon, PAB ortalaması, balgamda üreme oranı, pseudomonas kolonizasyon oranı, radyolojik olarak bronşial duvar kalınlaşması, tüberküloz sekel varlığı bronşektazi varlığında daha yüksek olarak olduğu belirlendi. Bronşektazili KOAH olgularında radyolojik olarak amfizem, FEV1, FVC ve hemoglobin düzeyi bronşektazi olmayan KOAH olgularından daha düşüktü. Çalışmamızda bronşektazili olgularda NLR, PAR, lenfopeni, albümin ve hemoglobin düşük düzeyleri mortaliteyle korelasyonu olan parametreler olduğu saptanmıştır. Bronşektazili KOAH hastalarında mortaliteyle korelasyonu saptanan parametreleri ele alarak mortalite prediksiyonunu gösteren parametreleri değerlendirdiğimizde yaş, tip 2 solunum yetmezliği, USOT a bağımlı olma durumunu ve triküspit kapak regürjitasyonu gibi parametrelerin olduğunu çalışmamızda saptadık. Yine bronşektazili KOAH hastalarında biyobelirteç olarak da düşük albümin, hemoglobin, lenfosit düzeyi mortalite tahmininde anlamlı bulunmuştur. Bulgularımız, bronşektazi varlığının KOAH hastalarında yalnızca klinik seyri ağırlaştırmakla kalmayıp aynı zamanda prognostik açıdan da önemli olduğunu göstermektedir. KOAH'lı hastalarda bronşektazinin erken dönemde tanınması, mortalite riskini azaltmaya yönelik tedavi ve takip stratejilerinin belirlenmesinde kritik öneme sahiptir. Aynı zamanda morbiditeyi düşürmek ve yaşam süresini uzatmak açısından da kritik öneme sahiptir. Bu sonuçlar, klinik pratikte KOAH yönetiminde bronşektazinin dikkatle değerlendirilmesi gerektiğini bir kez daha ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The coexistence of chronic obstructive pulmonary disease (COPD) and bronchiectasis has emerged as a critical determinant of disease progression and mortality. Chronic inflammation, recurrent infections, and structural airway changes, which are central to both conditions, aggravate the clinical burden when present together. In COPD, the presence of bronchiectasis is associated with heightened inflammation, more frequent exacerbations, and reduced survival. Early identification of this overlap and the implementation of appropriate therapeutic and follow-up strategies are therefore essential for improving long-term prognosis. Furthermore, elucidating the distinct impact of COPD–bronchiectasis overlap on clinical course and mortality may provide valuable guidance for patient management. Accordingly, the present study aimed to evaluate the radiological, laboratory, pulmonary function, and echocardiographic data of COPD patients to identify differences between those with and without bronchiectasis. We also sought to analyze the effect of these differences on adverse outcomes, including frequent hospitalizations and mortality, and to determine predictive parameters for mortality. Materials and Methods: This retrospective, analytical, single-center study included 309 patients hospitalized between January 1, 2022, and December 31, 2023, at the University of Health Sciences Yedikule Chest Diseases and Thoracic Surgery Training and Research Hospital. Patients with available high-resolution computed tomography (HRCT) scans were included. Based on HRCT findings, patients were stratified according to the presence or absence of bronchiectasis, and the effect of bronchiectasis on mortality was assessed. Results:In our study, the prevalence of bronchiectasis in COPD patients was found to be quite high at 63.1%. Furthermore, pulmonary hypertension, mean pulmonary arterial pressure (PAP), sputum growth rate, Pseudomonas colonization rate, radiological bronchial wall thickening, and the presence of tuberculosis sequelae were found to be higher in the presence of bronchiectasis. Radiological emphysema, FEV1, FVC, and hemoglobin levels were lower in COPD patients with bronchiectasis than in COPD patients without bronchiectasis. In our study, we found that NLR, PAR, lymphopenia, and low albumin and hemoglobin levels were parameters correlated with mortality in bronchiectasis. When we evaluated the parameters correlated with mortality in COPD patients with bronchiectasis and evaluated the predictors of mortality, we found that age, type 2 respiratory failure, dependence on LTOT, and tricuspid valve regurgitation were significant. Similarly, low albumin, hemoglobin, and lymphocyte levels were found to be significant biomarkers in COPD patients with bronchiectasis in predicting mortality. Our findings demonstrate that the presence of bronchiectasis not only exacerbates the clinical course of COPD patients but is also prognostically significant. Early recognition of bronchiectasis in COPD patients is critical for determining treatment and follow-up strategies to reduce mortality risk. It is also crucial for reducing morbidity and prolonging survival. These results further demonstrate the need for careful evaluation of bronchiectasis in COPD management in clinical practice.