Non-STEMI ve UAP ile başvuran olgularda koroner aterosklerozun yaygınlığı ile tiroid hormon düzeylerinin ilişkisi
The relation between thyroid hormone levels and the severity coronary artery disease in patients with non-ST segment elevation myocardial infarction and unstable angina pectoris
- Tez No: 267645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Tiroid hormonlarının kalp ve vaskuler sistem üzerine bir çok etkisi vardır.Aşikar hipotiroidi kardiyovaskuler hastalıklarla birliktelik göstermektedir. İlaveten subklinikhipotiroidinin varlığı ateroskleroz ve myokard infarktüsü için güçlü bir göstergedir. Biz buçalışmada bilinen tiroid hastalığı olmayan akut koroner sendrom hastalarında tiroid hormondüzeylerinin koroner ateroskleroz yaygınlığı ile olan ilişkisini incelemeyi amaçladıkMetot: ST yükselmesiz myokard infarktüsü ve stabil olmayan angina pektoris tanısıile koroner anjiyografi yapılan 100 hasta çalışmaya alındı. Hastaneye başvurudan sonraki ilk24 saatte hastaların tiroid düzeylerine bakıldı. Ateroskleroz yaygınlığı için kullanılan gensinive damar skoru indeksi ile FT3 , FT4 ve TSH düzeyleri arasındaki ilişki incelendi. Ayrıcasubklinik hipotiroidi ve subklinik hipertiroidi tespit edilen hastalarda çalışmaya alınmıştır.Sonuçlar: Akut koroner sendrom hastaları FT3 ( FT3 < 2.79 pg/ml birinci, FT3 2.8-3.09 pg/ml ikinci, FT3 >3.1 pg/ml üçüncü grup) ve FT4 (FT4 < 1.13 pg/ml birinci, FT4 1.14-1.28 pg/ml ikinci FT4> 1.29 üçüncü grup) açısından 3 gruba ayrıldı. TSH ise iki gruba ayrıldı(TSH >2.1 ?IU/ml birinci grup ve TSH < 2.1 ?IU/ml ikinci grup). Gruplar gensini ve damarskoru açısından kıyaslandı ve anlamlı fark bulunmadı (p:0.814-p:0.14-p:0.903).3 hastadasubklinik hipertiroidi (TSH düzeyinin < 0.27 ?IU/ml , T3-T4'ün normal olduğu hastalar), 9hastada subklinik hipotiroidi (TSH düzeyinin> 4.2 ?IU/ml , T3-T4'ün normal olduğu hastalar)tespit edildi. Her iki grup gensini ve damar skoru açısından karşılaştırldı ve istatikselanlamlılık tespit edilmedi (p;0.096).Sonuç olarak; daha önceki çalışmalarda tespit edilen tiroid-ateroskleroz ilişkisiniçalışmamızdaki akut koroner sendrom hastalarında tespit etmedik. Akut koroner sendrom gibikritik hastalıklar sonrası tiroid hormon düzeyindeki değişikliklerin çalışmamızdaki sonuçlardaetkin olduğunu düşündük. Daha sağlıklı değerlendirme için daha fazla hastanın yer aldığıçalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Thyroid hormones have a lot of effects on cardiovascular system.Hypothyroidism is associated with cardiovasculer disease. Even subclinical hypothyroidismhas been a strong predictor of atherosclerosis and myocardial infarction. In this study weaimed to investigate the relationship between the extent atherosclerosis and thyroid hormonelevels in patiens without known thyroid disease.Methods: Hundred patients who had coronary anjiography with the diagnosis of Non-ST Elevated Myocardial Infarction/Unstable Angina (UAP/Non-STEMI) were enrolled.Thyroid hormone levels were measured within 24 hours of hospital admission. Therelationship between gensini and vascular score index which are used for the extent ofatherosclerosis and FT3 ,FT4 ,TSH levels are examined .Results : The patients were divided into 3 groups according to T3( FT3 < 2.79 pg/mlfirst, FT3 2.8-3.09 pg/ml second, FT3 >3.1 pg/ml third group) and T4(FT4 < 1.13 pg/ml firstFT4 1.14-1.28 pg/ml second FT4> 1.29 third group) levels. Acording to TSH they weredivided into 2 groups(TSH >2.1 ?IU/ml first ve TSH < 2.1 ?IU/ml second group). Thegroups were compared with gensini and vasculer score index and no statistical difference wasfound(p:0.814-p:0.14-p:0.903). In 3 patients subclinical hyperthyroidism was found and in 9patients subclinical hypothyroidism was found.Conclusion: We did not find any significant relation between the extent of coronaryarter disease and thyroid hormone levels in patients with UAP/Non-STEMI.