Gastrointestinal maligniteli hastalarda karaciğer metastazlarının manyetik rezonans ile saptanmasında gadoksetik asit ve gadopentate dimegluminin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison the efficiency of gadoxetic acid and gadopentate diemglumine while determining liver metastases by enhanced MRI of patients with gastrointestinal malignancies
- Tez No: 267654
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ÖZBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı GİS maligniteli hastalarda karaciğer metastazlarının MRG ile değerlendirilmesinde gadoksetik asit ve gadopentate dimegluminin etkinliğinin karşılaştırılarak değerlendirilmesidir.Histopatolojik tanısı konmuş 50 GİS maligniteli hasta çalışmaya alınmıştır. Olgular 2 gruba ayrıldıktan sonra birinci gruba gadoksetik asit ikinci gruba ise gadopentate dimeglumine uygulamasını takiben karaciğere yönelik dinamik seriler elde olunmuştur.Kontrast uygulamasını takiben elde edilen serilerde karaciğer parankimi ve hepatik vasküler yapılar pencere ayarları standardize edildikten sonra her iki kontrast madde için mevcut skorlama sistemi vasıtası ile görsel olarak değerlendirilmiştir. Gadoksetik asit ile elde olunan seriler gadopentate dimeglumine göre karaciğer parankimi ve hepatik vasküler yapıların kontrastlanması açısından daha üstün bulunmuştur.Dinamik olarak elde olunan serilerde her iki kontrast madde için arteryel, portal, geç fazda ve gadoksetik asite özel 20. dakikada, karaciğer parankimi ve metastatik lezyondan ROI yardımı ile intensite ölçümleri yapılmıştır. Her iki kontrast madde için elde edilen sonuçlar kıyaslandığında arteryel, portal ve geç fazda elde edilen dinamik serilerdeki hesaplanan lezyon ve karaciğer parankim intensitesi değerlerinde istatistiksel anlamlı farklılık tespit edilememiştir. (P>0,05) Gadoksetik asite özel 20. dakika seriler ile gadopentate dimeglumine ile elde edilen geç faz seriler, karaciğer parankimi ve metastatik lezyon kontrastlanması açısından karşılaştırıldığında ise gadoksetik asit lehine istatistiksel anlamlı farklar tespit edilmiştir.(p0.05) Karaciğer kontrastı artarken metastazlarda artmıyor olması karaciğerdeki metastatik lezyon ve normal parankim arasında kontrast farkına yol açmaktadır. Zamanla artan karaciğer kontrastlanmasını takiben fazlar süresince anlamlı artış göstermeyen metastatik lezyon intensitesine de bağlı olarak lezyonların tespiti kolaylaşmaktadır.GİS kanserli hastaların karaciğer metastazlarının değerlendirilmesinde gadoksetik asit karaciğer dinamik MRG incelemesinde önemli tanısal katkıları bulunan hepatospesifik bir gadolinyum şelatıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study of patients with liver metastases of gastrointestinal malignancies to compare the difference betweeen gadoxetic acid and gadopentate dimeglumine enhanced MRI.A total of 50 patients were diagnosed gastrointestinal malignancies histopathologically, were included in the study and their hepatic metastases were examined.Following contrast administration, images obtained from the liver parenchyma and vascular structures in the series for both contrast agents were evaluated separately with standard window level.Through the current series, both contrast agent were evaluated with a scoring system for visual evaluation and obtained gadoxetic acid enhanced MRI series were found more diagnostic than the series which enhanced with gadopentate dimeglumine for the hepatic parenchyma enhancement and hepatic vascular enhancement.Dynamic enhanced series with arterial, portal, late phase and 20. minutes series for gadoxetic acid were examined with ROI for hepatic parankimal intensity and metastatic lesion intensity. We compared the results for two contrast agent. There was not statistical significant difference for these contrast agent at arterial, portal and late phase series. (p>0.05) But we found statistical significant difference between the series obtained 20. minutes after administration of gadoxetic acid and late phase for gadopentate dimeglumine for hepatic parenchymal intensity and metastatic lesion intensity. (p0.05) When the hepatic parenchymal enhancement increases and the enhancement of metastatic lesions reduce, it results the enhancement difference between normally hepatic parenchyma and metastatic lesions. So it helps the detection of the lesions when hepatic enhancement increase and metastatic lesions enhancement reduce.Gadoxetic acid, a hepatoceluler contrats agent, have important diagnostic contribution to the assesment of the patients with liver metastases of gastrointestinal malignancies.