Metabolik tümör yükününbeyin F-18 FDG biyodistribüsyonuna etkisi
Metabolic tumor burdeneffect on brain F-18 FDG biodistribution
  1. Tez No: 863993
  2. Yazar: ŞADİYE AYÇA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AKBULUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Kanser hastalıklarında tanı, evreleme, yeniden evreleme ve tedavi yanıtı değerlendirme amaçlı Flor 18 florodeoksiglukoz ( 18F FDG) Pozitron Emisyon Tomografisi (PET)/ Bilgisayarlı Tomografi (BT) yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu tez, metabolik tümör yükü ile serebrum, serebellum, karaciğer, dalak, böbrek ve kas dokusu arasındaki 18F FDG biyodistribüsyon ilişkisini ortaya koyarak kanser hastalıklarının evrelemesine, tedavi stratejilerinin belirlenmesine ve raporlamaya katkı sunmayı amaçlamaktadır. Gereç-Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nükleer Tıp Kliniği'ne Ocak 2021 ile Aralık 2023 tarihleri arasında kanser primer evrelemesi veya soliter pulmoner nodül (SPN) değerlendirmesi için başvuran hastalar retrospektif olarak incelendi. Kanser primer evrelemesi için başvuran hastalardan PET/BT görüntülemede uzak metastazı saptanan ileri evre hastalar Grup 1'e ve uzak organ metastazı gözlenmeksizin primer lezyonda maksimum standart tutulum değeri (SUVmax) 10'dan büyük olan hastalar Grup 2'ye dahil edildi. Grup 1'de 64 hasta ve Grup 2'de 74 hasta yer aldı. Çalışma gruplarında hastaların gastrointestinal sistem; akciğer; meme; üriner sistem; jinekolojik sistem; lenfatik sistem malignitesi, baş-boyun tümörleri, malign melanom, sarkom ve testis tümörü tanıları mevcuttu. SPN değerlendirilmesi için başvuran ve PET/BT'de herhangi bir odakta patolojik tutulum göstermeyen 51 olgu kontrol kontrol grubunda yer aldı. Çalışmamıza toplam 189 olgu dahil edildi. Olguları 81'i kadın, 108'i erkekti. Çalışmaya katılan olguların yaş ortalama±SS (min-max) değerleri 62,65±11,87(25-90) yıl olarak bulundu. PET/BT görüntülerinde olguların serebrum SUVmax (Cmax), serebellum SUVmax (Smax), karaciğer SUVmax (KCmax), dalak SUVmax, sağ böbrek SUVmax (RRmax), sol böbrek SUVmax (RLmax) ve kas SUVmax (Mmax) ölçümleri yapılarak bu değerler çalışma ve kontrol grupları arasında karşılaştırıldı. Çalışma gruplarında hastaların metabolik tümör volümü (MTV) ve total lezyon glikolizi (TLG) değerleri hesaplandı. MTV ve TLG değerleri, hastalarda birden fazla patolojik 18F FDG tutulum gösteren lezyon bulunması durumunda her bir lezyon değerinin toplanması ile elde edildi. Ayrıca hastaların primer organ/sistem malignitelerine göre ayrılan aynı sistem malignitesine sahip alt gruplar ve kontrol grubu arasında Cmax, Smax, KCmax, Dmax, RRmax, RLmax ve Mmax karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma ve kontrol gruplarında serebrum, serebellum, karaciğer, dalak, sağ ve sol böbrek, kas dokularının fizyolojik FDG değerleri ilgi alanları ile belirlendikten sonra SUVmax değerleri hesaplandı. Analiz sonuçlarına göre Cmax, KCmax, RRmax, RLmax açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenirken (p0,05). Grup 1, Grup 2 ve kontrol grubunda ortalama±SS Cmax değerleri sırasıyla 10,59±2,90; 11,39±2,43 ve 12,98±3,71 olarak hesaplandı. Sonuçlara göre, Grup 1 ile kontrol grubu arasında ve Grup 2 ile kontrol grubu arasında Cmax açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık izlendi (p0,05). Cmax ile MTV arasında zayıf düzeyli negatif korelasyon gözlendi (rho:-0,256; p=0,002). Sonuçlar: Metabolik tümör yükü ile beyin 18F FDG biyodistribüsyonu arasında ters ilişki gözlenmekte olup metabolik tümör yükü arttıkça, beyin parankiminde 18F FDG tutulumunun düştüğü belirlenmiştir. Beyin FDG metabolizmasındaki azalmanın, FDG dağılım kinetiği ile ilişkilendirilebileceği ve prognostik faktör olarak kullanılmasının hastaların takibinde ek katkı sağlayabileceği fikri ortaya konulmuştur. Ayrıca metabolik tümör yükü artışı ile karaciğer ve böbreklerde de FDG alımda azalma gözlendi. Metabolik superscan fenomenin, karaciğerin sıklıkla referans doku olarak kullanıldığı solid tümörlerde PET yanıt kriterleri (PERCIST) ve Deauville skoruyla yapılan değerlendirmelerde klinik olarak önemli yanılgılara neden olabileceği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Fluorine 18 fluorodeoxyglucose (18F FDG) PET/CT has been widely used in the diagnosis, staging, re-staging and evaluation of treatment response of cancer. This thesis aims to contribute to the staging of cancer diseases, determination of treatment strategies and reporting by revealing correlation between metabolic tumor burden (MTB) and the 18F FDG biodistribution of cerebrum, cerebellum, liver, spleen, kidney and muscle tissue. Materials and Methods: The patients who were referred to the University of Health Sciences, Ankara Training and Research Hospital's Nuclear Medicine Clinic between January 2021 and December 2023 for primary cancer staging or solitary pulmonary nodule (SPN) examination were retrospectively analyzed. Among the patients admitted for primary cancer staging, advanced stage patients with distant metastasis detected on PET/CT imaging were grouped as Group 1 and patients with SUVmax greater than 10 in the primary lesion without distant organ metastasis were grouped as Group 2. A total of 64 patients were included in Group 1 and 74 patients were included in Group 2. The patients had gastrointestinal tract; lung; breast; urinary tract; gynecologic system; lymphatic system malignancies, head and neck tumors, malignant melanoma, sarcoma, testicular tumor. There were 51 patients referred for SPN evaluation without any pathologic involvement in any foci on PET/CT of whom constituted the control group. There were 81 women and 108 men in our study. The mean±SD (min-max) age in the study was 62.65±11.87 (25-90) years. Cerebrum SUVmax (Cmax), cerebellum SUVmax (Smax), liver SUVmax (KCmax), spleen SUVmax, right kidney SUVmax (RRmax), left kidney SUVmax (RLmax) and muscle SUVmax (Mmax) were measured on PET/CT images and these values were compared between the study and control groups. MTV and TLG values were calculated in the study groups. MTV and TLG values were obtained by summing each lesion value in the presence of more than one pathologic 18F FDG uptake lesion. MTV and TLG values were correlated with Cmax. In addition, Group 1 and Group 2 were divided into subgroups according to the primary organ/system malignancies of the patients and Cmax, Smax, KCmax, Dmax, RRmax, RLmax and Mmax values were compared between the subgroups within the same system malignancy and the control group. Results: Physiologic FDG values of the cerebrum, cerebellum, liver, spleen, kidneys, muscle tissues of the groups were determined by areas of interest and SUVmax values were calculated. According to the results of the analysis, statistically significant differences were observed between the groups in terms of Cmax, KCmax, RRmax, RLmax (p0.05). Mean±SD Cmax values in Group 1, Group 2 and control group were calculated as 10.59±2.90, 11.39±2.43 and 12.98±3.71, respectively. According to the results, a statistically significant difference was observed between Group 1 and the control group and between Group 2 and the control group in terms of Cmax (p0.05). A weak negative correlation was observed between Cmax and MTV Conclusions: We found that, as the MTB increased, the 18FDG uptake in brain parenchyma decreased which was confirmed as an inverse relationship statistically between MTB and brain 18F FDG biodistribution. It was suggested that the decrease in brain FDG metabolism may be associated with FDG distribution kinetics and its use as a prognostic factor may provide additional contribution in the follow-up of patients. In addition, 18F FDG uptake of the liver and kidneys were decreased by the increasing MTB. We conclude that, metabolic superscan phenomenon, where the liver is often used as a reference tissue, may cause clinically significant errors in the evaluations using PERCIST and Deauville score.