Kronik itp hastalarında trombosit yıkımında CD5 B lenfositlerin ve kompleman sisteminin rolü ve tedaviyle ilişkisi
The aim of this study was to investigate the role and relation of CD 5 lymphocytes and complement system in otoimmüne destruction of thrombocytes and the treatment who were diagnosed with chronic ITP
  1. Tez No: 267657
  2. Yazar: FATMA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; kronik idiyopatik trombositopenik purpura tanısı konulan hastalarda trombositlerin immün yıkımında, CD5+ B lenfositlerin ve kompleman sisteminin rolünü ve tedaviyle ilişkisini araştırmaktır.Gereç ve yöntem: Kronik İTP tanısı konulan 20 hasta ve 20 sağlıklı kontrol grubu çalışmaya alındı. Çalışmaya alınan hastaların tedavi almadan önce trombosit sayısı, lenfositler üzerinde CD5, CD19, CD5+CD19, trombositler üzerinde CD41a, eritrositler üzerinde CD55+CD59 ekspresyon oranı akım sitometri yöntemi ile analiz edildi. Tedavi sonrası hasta grubunda trombosit sayısı bakıldı. Diğer parametreler tedavi sonrası değerlendirilmedi. Kontrol grubundaki sağlıklı olgularda önce trombosit sayısı, lenfositler üzerinde CD5,CD19,CD5+CD19, trombositler üzerinde CD41a, eritrositler üzerinde CD55+CD59 ekspresyon oranı çalışıldı. İki grup arasında trombosit sayısı, CD5, CD19, CD5+CD19, CD41a, CD55+CD59 ekspresyon oranları karşılaştırıldı.Bulgular: Çalışmamızda İTP tanısı alan hastalarda CD5+CD19 B lenfosit oranı(p= 0,01) kontrol grubuna göre anlamlı yüksek saptandı. Hasta grubunda CD5 ekspresyon oranı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düşük saptandı(p= 0,04).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the role and relation of CD 5 lymphocytes and complement system in otoimmüne destruction of thrombocytes and the treatment who were diagnosed with chronic ITP.Methods: In this study, 20 patients with chronic ITP and 20 healthy control subjects were included. Platelet count, proportion of lymphocytes bearing CD5, CD19, CD5 + CD19 and platelets bearing CD41a, red blood cells bearing CD55 + CD59 cell surface antigen were analyzed by flow cytometri method in patients with ITP before treatment and in control group. Platelet count was determined in patients with ITP after the treatment. Other parameters were not evaluated after treatment. Platelet count, proportion of CD5, CD19, CD5 + CD19, CD41a, CD55 + CD59 expressions were compared between the two groups.Results: The percentage of CD5 + CD19 cells in peripheral blood lymphocytes was significantly increased (p = 0.01) in patients with ITP as compared with normal controls. The percentage of CD5+ lymphocytes significantly decreased (p= 0.04) in patient with ITP than the controls.