Tip II diyabette oksidatif stresin 8-isoprostan ve Koenzim Q düzeyleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of oxidative stress with 8-isoprostane and coenzyme Q levels in type II diabetes
  1. Tez No: 267656
  2. Yazar: HATİCE KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL KIYICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Nutrition and Dietetics, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Diyabet, mortalite ve morbiditelerinin sıklığı ve komplikasyonlarına bağlı ciddi ekonomik ve toplumsal etkileri olan önemli bir hastalıktır. Çalışmamızda, yeni tanı almış tip II DM hastalarında ve sağlıklı bireylerde plazma 8-isoprostan (8-isoP) ve koenzim Q10 (CoQ10) düzeylerini ve diyabetik hastalara verilen üç aylık hipoglisemik tedavinin bu parametrelere etkisini araştırmayı amaçladık.Materyal ve Metod: Yeni tanı almış 25 erişkin tip II diyabet hastası ve 20 sağlıklı birey çalışmaya dahil edildi. Sağlıklı bireylerde ve tip II diyabetli hastalarda tedavi öncesinde ve üç aylık tedavi sonrasında plazma 8-isoP ve CoQ10 düzeyleri ölçüldü.Bulgular: Diyabetik grupta tedavi öncesinde 8-isop düzeyleri sağlıklı kontrollerden anlamlı olarak yüksek bulunurken (p0.05). Üç aylık hipoglisemik tedavi sonrasında ise plazma 8-isoP düzeylerinin bazal düzeyler ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak azaldığı (p0.05). CoQ10' nun diyabetik grupta tedavi sonrası düzeyleri ise hem tedavi öncesine hem de sağlıklı bireylere göre anlamlı olarak düşük bulundu (p>0.05).Sonuç: Diyabetik hastaların çok yoğun bir oksidatif strese maruz kaldıklarını, bunun kan şekeri regülasyonu ve antioksidan savunma mekanizmalarından etkilendiğini; dolayısıyla bu hastalara antioksidan desteği verilmesinin faydalı olacağını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes is an important disease with serious social and economical effects due to its complications and high mortality and morbidity rates. We aimed to investigate plasma 8-isoprostan (8-isoP) and coenzyme Q10 (CoQ10) levels in healthy individuals and type II diabetic patients and the effect of hypoglycemic therapy given to these patients for three months on these parameters.Methods: 25 adult type II diabetics and 20 healthy individuals were contributed to this study. Plasma 8-isop and CoQ10 levels were determined in healthy individuals and type II diabetic patients before and three months after the treatment.Results: 8-isoP levels in diabetics before treatment were significantly higher than healthy controls (p0.05). After hypoglycemic therapy for three months, plasma 8-isop levels were significantly decreased compared to basal concentrations (p0.05). CoQ10 levels in diabetic group after treatment were found significantly lower than both controls and diabetics before treatment (p>0.05).Conclusion: We can suggest that diabetics are exposed to intensive oxidative stress, this is influenced by regulation of blood glucose and antioxidant defense mechanisms, and giving antioxidant supplements will be helpful in these patients.