Deneysel subaraknoid kanama modelinde Piribedil'in serebral vazospazm üzerine etkisi
Piribedil on vasospasm caused by experimental subarachnoid hemorrhage.
- Tez No: 267666
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPER BAYSEFER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu çalışmada aynı zamanda vasodilatatör bir ilaç olan Piribedil deneyselsubaraknoid kanama modelinde meydana gelen vazospazmı engelleyici etkisini görmekistedik.Bu çalışmada 24 adet erkek Yeni Zelanda tavşanı SAK, SAK+Tedavi ve kontrolgruplarına ayrılarak tüm gruplardaki deneklere sisterna magna ponksiyonu yapıldı. Kontrolgrubu dışındaki deneklere ponksiyon sonrası otolog non heparinize kan verilerek SAKoluşturuldu. Tedavi grubuna 72 saat boyunca 24 saatte bir 100 mg/kg intra peritonealPiribedil verildi ve tüm denekler 72 saatin sonunda sakrifiye edildi.Histopatolojik incelemeler ve baziller arter lümen alanlarının ölçümleri sonucundaen küçük arter lümen alanına SAK grubunda rastalanırken, en büyük arter lümen alanına Kgrubunda rastlandı. SAK+Piribedil grubunun değerleri ise bu ikisinin arasında bulundu veelde edilen bu farkın istatiksel olarak anlamlı olduğu görüldü.Tüm bu bulgular ışığında biz çalışmamızda Piribedilin deneysel SAK modelindeoluşan vazospazm üzerinde koruyucu olduğunu gördük
Özet (Çeviri)
In this study we wanted to demonstrate the preventive effect of Piribedil onvasospasm caused by experimental subarachnoid hemorrhage.To perform subarachnoid hemorrhage we punctored the cisterna magna of 24 NewZelland rabbits and infused autolog arterial blood in cisterna magna. The experimentalSAH was induced by injection of autologous blood into the cisterna magna. Pribedil wasadministered in 100 mg/kg/day dose for three days after first SAH and the rabbits had beensacrificed.As we assessed the luminal areas of basillary arteries we demonstrated that thelargest area was seen in control group, and the minimum area was seen in SAH group.Thearea of SAH+Piribedil group was between control and SAH group. The differences weresignificant.As a result of these findings we concluded that Piribedil prevents vasospasm inexperimental subarachnoid hemorrhage