Demir eksikliği anemisi ile prohepsidin ve soluble transferin (sTfR) reseptörünün ilişkisi
The relationship between iron deficiency anemia, prohepcidin and soluble transferring receptor (sTfR)
- Tez No: 267670
- Danışmanlar: PROF. DR. NECAT AKDENİZ AKGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma demir eksikliği anemisi ile prohepsidin ve soluble transferrin reseptörünün (sTfR) ilişkisi araştırılmak için yapıldı. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğine başvuran, yaşları bir ile on sekiz arasında değişen, demir eksikliği anemisi (DEA) saptanan 111 hasta çalışmaya alındı. Hastalardan DEA tanı anında ve ferroglisin sülfat ile üç aylık tedaviden sonra, tam kan sayımı, retikülosit, periferik yayma, serum demiri (SD), serum demir bağlama kapasitesi (SDBK), transferrin, transferrin saturasyon yüzdesi (TSY), ferritin, prohepsidin ve sTfR parametreleri için kan örnekleri alındı. Hastaların DEA tedavisi öncesi prohepsidin ortalama düzeyi 74.4 ± 23.25 ng/ml, sTfR'nin ortalama düzeyi 4 ± 1.66 mg/dl, tedavisi sonrası düzeyleri ise sırayla 98.48 ± 31.2 ng/ml, 1.48 ± 0.6 mg/dl saptandı. Prohepsidin ve sTfR'nin tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerleri istatistiksel olarak anlamlı idi. Tedavi öncesi sTfR ile Hb, MCV, MCH, MCHC, TSY ile istatistiksel olarak negatif yönde, retikülosit, SDBK, transferrin ile istatistiksel olarak pozitif yönde korelasyon saptandı, SD ve ferritinle korelasyon saptanmadı. Tedavi sonrası ise sadece MCH ile istatistiksel olarak negatif yönde korelasyon saptandı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası serum prohepsidin düzeyleri ile Hb, SD, transferrin, ferritin düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was performed to investigate the relationship between iron deficiency anemia, prohepcidin and soluble transferrin receptor (sTfR). One hundred and eleven patients aged from 1 to 18, who referred to Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine and Department of Pediatrics and, diagnosed iron deficiency anemia (IDA) were enrolled this study. The blood samples were obtained for complete blood count, peripheral smear, serum iron, total iron binding capacity (TIBC), transferrin, transferrin saturation (TS), ferritin, prohepcidin and sTfR parameters at the time of IDA diagnose and 3 months after treatment with ferroglycine sulphate. Before treatment, the mean prohepcidin level was 74.1 ± 23.25 ng/ml, sTfR level was 4 ± 1.66 mg/dl. The levels were 98.48 ±31.2 ng/ml and 1.48 ± 0.6 mg/dl after treatment, respectively. Prohepcidin and sTfR levels showed statistically significant difference (p0.05).