Konvansiyonel ve laparoskopik apendektomi ameliyatlarının serum IL 6 düzeyi açısından karşılaştırılması
Comparison between conventional and laparoscopic appendectomy surgery about blood IL 6 levels
  1. Tez No: 267672
  2. Yazar: MEHMET KADİR BARTIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KEMİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmamızdaki amacımız Aralık 2009 ve Temmuz 2010 tarihleri arasında akut apandisit tanısıyla laparoskopik ve açık teknikle apendektomi yapılan olguların, yapılan cerrahi müdahaleye karşı oluşan travmatik stres yanıt açısından değerlendirilmesidir.Materyal ve metod: Aralık 2009 ve Temmuz 2010 tarihleri arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi Acil Cerrahi Kliniği' ne ardışık olarak başvuran, 16-70 yaş arası, erkek ve kadın, ASA I-II grup hastalardan akut apandisit ön tanısıyla opere edilen 50 hasta çalışma kapsamına alındı. Hastalardan 25'ine laparoskopik 25'ine konvansiyonel yöntemle apendektomi yapıldı. Her iki grup serum IL 6 düzeyleri, cerrahi süreleri ve hastanede kalış süreleri açısından karşılaştırıldı.Bulgular: Her iki grup arasında hasta özellikleri ve demografik veriler açısından istatistiksel olarak fark saptanmadı. Laparoskopik apendektomi planlanan 2 hastada açık yönteme geçildi. Karşılaştırılan grupların preoperatif bakılan serum IL 6 düzeyleri arasında da istatistiksel olarak fark saptanmadı (grup1: 65.73±6.34 grup2: 65.22±4.76 ve p=0.752).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to to evaluate the response, to the surgical intervention against traumatic stress, in patients with a diagnosis of acute appendicitis who underwent laparoscopic and open appendectomy technique, between Dec 2009 and July 2010.Materials and Methods: Between Dec 2009 and July 2010, Department of Emergency General Surgery, Yuzuncu Yıl University Medical Faculty what consecutively admitted to 50 patients involving males and females, between the age of 16 and 70, in ASA I-II group who were operated with the diagnosis of acute appendicitis enrolled in the study consecutively. 25 of patients were underwent surgery by the laparoscopic methods and the other 25 of the patient were operated by the conventional methods. Both groups were compared for the serum IL 6 levels, surgery duration and hospital stay.Results: In both groups there was no statistical difference in terms of patient characteristics and demographic data. 2 patients scheduled for laparoscopic appendectomy, has been switched to the open surgery method. There were no significant differences between the compared groups for the preoperative serum IL 6 levels. (group1: 65.73±6.34 group2: 65.22±4.76 and p=0.752). Postoperative serum levels of IL 6, in patients who were underwent surgery by laparoscopic method is: 76.11 ± 16:18 and the group of patients who were underwent surgery by conventional method is: 105.28 ± 16:14.