Konjenital penil kurvatür için yapılan nesbit prosedüründe lateral ve medial disseksiyon teknikleri sonuçlarının karşılaştırılması
To compare medial and lateral dissection techniques in nesbit procedure for congenital penile curvature
- Tez No: 267684
 - Danışmanlar: PROF. DR. ATEŞ KADIOĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Üroloji, Urology
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 41
Özet
Konjenital penil kurvatür, yenidoğanlarda yapılan çalışmada % 0.6 oranında saptanmıştır. Konjenital penil kurvatür cerrahisinde, penisin düzelmesi asıl amaç olmakla beraber, bu alanda değişik teknikler tanımlanmıştır. Her iki korpus kavernozumlarda tunika albugineadan simetrik elipslerin eksizyonu ile uygulanan Nesbit prosedürü en sık kullanılan tekniktir. Zaman içerisinde bu tekniğin değişik modifikasyonları tasarlanmıştır. 2001'de Colpi, 2004'de de Giammusso ve arkadaşları ventral eğriliklerde nörovasküler demetin (NVD) medial diseksiyonu ile interkavernoz septuma baklava dilimi şeklinde eksizyon yaparak modifikasyonu geliştirmişlerdir.Serimizde, ventral konjenital penil kurvatürü olan 34 hastaya modifiye Nesbit prosedürü uygulandı. 21 hastaya (Grup-1) NVD'e medial disseksiyon tekniği, 13 hastaya (Grup-2) da NVD'e lateral disseksiyon tekniği uygulanarak modifiye Nesbit prosedürü uygulandı. Gruplar arasında, peroperatif ve postoperatif parametreler değerlendirildi.Konjenital ventral penil kurvatürü düzeltmek için tunika albugineadan çıkarılan baklava dilim sayısı, NVD'nin medial diseksiyonu ile yapılan modifiye Nesbit prosedüründe azalmaktadır. Bu nedenden dolayı da, medial diseksiyon yapılan grupta ameliyat süresi anlamlı olarak kısalmaktadır.
Özet (Çeviri)
Congenital penile curvature secondary to asymmetry of corpora cavernosal length affects around 0.6% of male neonates. Correcting congenital ventral penile curvature to provide straightening the penis, which can be achieved by various different surgical techniques. The most common, best validated technique is still Nesbit procedure, which consists of excising paired ellipses of tunica albuginea from the dorsal surface of the corpora cavernosa. With time various modifications of this technique has been proposed. In 2001 Colpi and in 2004 Giamusso reported a modification of the Nesbit operation consisting of excision of a diamond of tissue from the intracavernous septum with medial dissection of neurovascular bundle (NVB).In the present study, 34 patients with congenital ventral curvature of the penis underwent modified Nesbit procedure. NVB was mobilized by using medial dissection technique was preferred in 21 patients (Group-1) and lateral dissection technique in 13 patients (Goup-2) with congenital ventral penile curvature. The peroperative and postoperative parameters were compared with between two groups.Medial dissection of NVB for modified Nesbit procedure reduces the number of diamond removals of tunica albuginea needed to correct the curvature. For this reason, operation time was significantly shorter in medial dissection technique compared with lateral dissection technique.