Çukurova bölgesinde kolorektal kanserli hastalarda K-ras mutasyonu görülme sıklığına bakılarak kanser tedavisinde kullanılan ilaçlara yönelik prediktif biyomarkerlarının kullanılabilirliğinin tespitinin önemi.
This study aims at the usable of predictive biomarkers fort the medicine used in cancer treatments by detecting the frequency of K ras mutation in patients with cancer in cukurova region.
  1. Tez No: 267697
  2. Yazar: BÜLENT KAPTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK KÖKSAL ERKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kalın barsağın ailesel birkaç tipi bu tümörlerde bazı genetik değişikliklerin belirlenmesine yol açmıştır. Yaklaşık olarak bütün insan tümörlerinin %20-30 'unda RAS genlerinin birinde aktive edici mutasyona sahip olduğu bulunmuştur. Tümörler hastalıklarla birleşmiş izoformları ve izoformalarındaki mutasyonların insidansı değişiklik göstermektedir. Örneğin, pankreatik adenokarsinomaların %90'ında değişmez K-Ras, onkogendeki mutasyonlarla birleşmiştir. Mesane karsinomaların sadece % 10 ' nunda H-Ras genindeki meydana gelen mutasyanlar tespit edilmiştir. Yaygın olarak Ras onkogenlerde bulunan mutasyanlar (kodon 12, kodon 13 ve kodon 61) GTPaz 'ları GAP' ların etkisine insensitivif yapmakta ve bu nedenle sürekli aktif form olan GTP bağlı kalmaktadır. Aktive olmuş RAS alleleri çoğunluğu insan karsinomalarıyla birleşmiş onkogenleri oluşturmaktadır. Bu, sporadik kolon kanserlerindeki genlerde somatik mutasyon olduğunu göstermiştir. Kolorektal karsinomun az miktarında, özellikle de metastatik grupta“ras”onkogen mutasyonu mevcuttur. RAS protoonkogenleri, normal hücre gelişiminde ve diferansiasyonunda önemli rol oynar. RAS GTP, çeşitli hücre hedeflerini harekete geçirir ve sonuçta hücre döngüsü ilerlemesi, hücre iskeleti organizasyonu değişiklikleri, hücre adezyonu ve çoğalması meydana gelir. Bu genin ekspresyonunun erken kanser oluşumunda etkili olduğu söylenmektedir. Anti-EGFR tedavisi alacak olan hastanın K-Ras geninde kodon 12 ve 13 mutasyonu varsa tedavinin etkinliği değişmektedir. K-Ras mutasyonlarına bakılarak, kanser tedavisinde kullanılan EGFR yönelik ilaçlarda prediktif biomarker olarak kullanılmakdadır. Dolayısıyla kanser tedavisinde bu mutasyanlara bakılarak anti-EGFR ilaçlarının kullanılıp kullanılmayacağı belirlenebilir. Bu çalışmada kolorektal kanserli hastaların birçoğunda K-RAS' ın“Wild Tip”olduğu varsayılacaktır. Bu tip kolorektal kanserli hastalarda Anti-EGFR tedavisinin etkin olduğu klinik datalarla desteklenmektcdir. Yapılan bu çalışmada toplam 58 hasta çalışmaya dahil edilmiş olup hastaların 26 `sında (%45) mutasyon saptanmamış olup(Wild type), 32 hastada(%55) ise mutasyonlar gözlemlenmiştir. Bu değerler de göstermektedir ki evre IV kolorektal kanserli hastaların birçoğu wild type 'dır. Bu tip hastalarda ise tedavi rejimlerini değiştirmek gerekliliği vardır. Bu kadar yoğun K-Ras mutasyonuna uğramamış hasta bölgedeki hastaların K-Ras kodon 12-13 genini inceleme gerekliliği doğurmaktadır.
Özet (Çeviri)
Several genetic types of colon can help detection of some genetic changes in these tumors. In almost 20-30 % of the all human beings tumors, one of the RAS genes is found to have activating mutation. Tumors, to combined to ailment's isoform and this mutation incidancc of isoform show considerable changes. For instance, in 90 % of pancreatic adenocarcinomas, unchangable K-Ras is combined with oncogenetic mutation. However, in only 10 % of bladder carcinomas H-Ras gene mutation is investigated. Mutation frequently found in Ras oncogenes (codon 12, 13, 61) insensitive the effects of GTP and GAP, thereby it is associated with the form of GAP which is always active. Activated RAS alles forms the oncogens most of which is combined with human beings carsinomas. This reveals a somatic mutation in genes of sporodic colon cancers. Litle colorectal casinomas, especially in especially metastatic grup Ras oncogen mutation exists. RAS Protogenes plays a great role in normal cell development and differenciation. RAS GTP initiate the target of various cell, thereby a cell cycle, changes in the formation of cell skelton, cell adesion, and cell accumalation come into existance. it is thought that the expression of this gene is effective in an early development cancer. if codon 12 and 13 mutation is detected in K-RAS gene of a patient which will take a Anti-EFGR treatment, the treatment becomes ineffective. In EGFR related medicines used in the treatment of cancer examining the mutation of K-RAS is used as a predictive biomarker. Thus, the detection of these mutation shed lights into whether or not anti EFGR medicines could be used. In this study, it is assumed that almost all of the patients is thought to have K-Ras Wild Type. Anti EFGR is proved to be effective in such kind of patients with coloreetal cancer. Thus, this study aims to suggest the usage of individual based teratment which prevents the unnecessary load of medicine, and high costs and time consuming.Total 58 patients have beenincorporation this aim. 26(%45) patients have been found wild type and 32(%55) patients have been found mutations. If the K-Ras gene is wild type then patients must use cetixumab. Because, cetixumab is the standart therapy at the K-Ras wild type of colorectal cancer .Acording to this clinical trial, Cukurova regional have got a lot of K-Ras wild type patients thus, clinicians must look the K-ras mutations.