Myeloproliferatif neoplazmlarda JAK2 mutasyonu ve klinik özellikler
Clinical findings and JAK2 mutation on myeloproliferative diseases
- Tez No: 267720
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TURGUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: BCR/ABL negatif kronik myeloproliferatif neoplazmlarda (KMPN), JAK2V617F mutasyonu varlığının tespit edilmesi ile bu hastalıkların patogenezi ile ilgili bilgiler artmıştır. 2008 Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tanı kriterlerinde JAK2V617F mutasyonu polistemia vera (PV), esansiyel trombositoz (ET) ve primer Myelofibroz (PMF) tanısında önemli bir konuma gelmiştir. Bu çalışmada kliniğimizde BCR/ABL negatif MPN tanısıyla takip edilen hastalarda JAK2V617F mutasyonu sıklığının ve mutasyonun hastalığın klinik özelliklerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi, Hematoloji Bilim Dalı Polikliniği'ne Ocak 2007-Mart 2010 tarihleri arasında başvuran BCR/ABL negatif MPN tanısı alan JAK2V617F mutasyonu çalışılmış 52 hasta dahil edildi. 2008 DSÖ kriterlerine göre hastaların 28'i PV, 21'i ET ve 3'ü PMF idi. Hastaların tanı anındaki yaş, cinsiyet, hemoglobin, hematokrit, trombosit ve lökosit değerleri kaydedildi. Hepatomegali, splenomegali, kanama ve tromboz varlığı değerlendirildi. JAK2V617F mutasyon analizi hastaların periferik kan granülositlerinden Real Time-PCR Melting Curve analizi ile yapıldı.Bulgular: Hastaların yaş ortalaması PV hastalarında 51,6±11,8, ET hastalarında 55,9±11,3 ve PMF hastalarında 62,3±13,7 idi. JAK2V617F mutasyon sıklığı PV, ET ve PMF hastalarında sırası ile %85,7 (24/28), %47,6 (10/21) ve %33,3 (1/3) idi. Tanı yaşı ile JAK2V617F mutasyonu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmedi (p>0,05). Hastalar JAK2V617F mutasyonu varlığına göre incelendiğinde PV ve ET hastalarında mutasyon olanlarda daha yüksek lökosit, hemoglobin ve hematokrit değerleri ile tromboz görülme oranı elde edilmiş olup, bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). Hepatomegali ve splenomegali görülme oranları PV ve ET'de JAK2V617F mutasyonu olan hastalarda daha yüksek idi. PV'da hepatomegali görülme oranı JAK2V617F mutasyonu olan hastalarda istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,030). JAK2V617F mutasyonu olan ET hastalarında tanı anında trombosit sayısı daha düşüktü, aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,397).Sonuç: JAK2V617F mutasyonunun keşfi ile BCR/ABL negatif MPN'ın moleküler temeline ait yeni bilgiler elde edilmesinin yanında, mutasyonun varlığı bu hastalıkların klinik özellikleri hakkında yol gösterici olmaktadır. 2008 DSÖ tanı kriterleri arasında yer alan JAK2V617F mutasyonu, PV hastalarında %95, ET ve PMF hastalarında %50 sıklıkta mevcuttur. Bu çalışma bölgemizde MPN olgularında JAK2V617F mutasyonu sıklığının değerlendirildiği ilk çalışma olup, bulgularımız literatür verileri ile uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: With the discovery of JAK2 mutation in BCR/ABL negative chronic myeloproliferative diseases (CMPD), knowledge about the pathogenesis of this disease has increased. İn world health organization (WHO) 2008 diagnosis criterias, JAK2V617F mutation became a primary criteria for the diagnosis of polisitemia vera (PV), esential trombositosis (ET) and primary myelofibrosis (PMF). İn this study, we aimed to determine the frequency of JAK2V617F mutation in BCR/ABL negative myeloproliferative disease and the effects of this mutation on clinical course of the disease.Material and Method: The study includes patients with BCR/ABL negative myelorpliferative disease and corfirmed JAK2V617F mutation who admitted on hematology department of Ondokuz Mayıs University between January 2007 and March 2010. Accordind to the WHO 2008 criteria 28% of the patients were PV, 21% were ET and 3% were PMF. Age, gender, hemoglobin, hematocrit, platelet and leukocyte values were recorded. The presence of hepatomegaly, splenomegaly, hemorrhage and thrombosis were evaluated. JAK2V617F mutation analyse was evaluated from the periferal blood granulocytes by Real Time-PCR Melting Curve.Findings: Patient?s mean age were 51.6±11.8 in PV patients, 55.9±11.3 and 62,3±13,7 in ET and PMF patients respectively. There were no statisticaly significant correlation between age and JAK2 mutation (p>0.05). The frequency of JAK2V617F mutation in PV, ET, PMF patients was 85.7% (24/28), 47.6 (10/20) and 33.3% (1/3) respectively. When evaluated by the presence of JAK2 mutation, in PV and ET patients with mutation , leukocyte, hemoglobin and hematocrit values were higher as well as the insidence of thrombosis, but the difference was not statisticaly significant (p>0.05). The insidence of hepatomegaly and splenomegaly were higher in PV and ET patients with JAK2V617F mutation. Moreover the insidence of hepatomegaly in PV patients with JAK2V617F mutation was statisticaly signifacantly high (p=0.030). Platelet count at diagnosis of ET patients with JAK2 mutation was lower, however this difference was not statisticaly significant (p=0.397).Conclusion: The discovery of JAK2V617F mutation provided new information about the molecular basis of BCR/ABL negative MPH and the clinical course in patients with this mutation. As a criteria in 2008 WHO diagnosis criterias, JAK2V617F mutation is found in 95% of PV patients, and 50% of ET and PMF patients. İn our knowledge, the present study is the first to evaluate the frequency of JAK2V617F mutation on MPH patients in our region, and our results are in concordance with the medical literature.