Hamstring tendon grefti kullanılarak ön çapraz bağ rekonstruksiyonu yapılan hastalarda diz çevresi kaslarının fonksiyonel değerlendirmesi
Evaluated knee performance after Anterior Cruciate Ligament (ACL) reconstructions using autogenous hamstring tendon autograft
  1. Tez No: 267725
  2. Yazar: ALİ TERKURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BİROL GÜLMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve Amaç: Ön çapraz bağ (ÖÇB) rekonstruksiyonu için kullanılan hamstring tendonlarından dolayı diz çevresi kaslarada meydana gelebilecek kas gücü kaybının olup olmadığının klinik ve fonksiyonel ölçümlerde ortaya konulmasıdır.Materyal ve Metod: Ön çapraz bağ yırtığı nedeniyle artroskopik endobutton cl ile otojen hamstring tendon grefti kullanılan 25 hasta değerlendirildi. Hastaların opere dizi ile sağlam dizi karşılaştırıldı. Hastalarda femoral tespit olarak endobutton cl, tibial tespit olarak bioabsorbabl vida seçildi. En erken 9. ayda hastalar değerlendirilmeye alındı. 9 ay boyunca özel egzersiz programı uygulandı. Değerlendirmede dinamometrik diz çevresi kas gücü ölçümü, uzaklık mesafeli tek adım sıçrama, uzaklık mesafeli üç adım sıçrama, çapraz adım sıçrama, lysholm II skoru ve cincinnati diz skoru kullanıldı.Bulgular: Cerrahi sonrası değerlendirmede olgularda gerçekleştirilen dinamometrik ölçümlerde 9. ay sonunda ÖÇB tamiri yapılan taraf ile yapılmayan taraf arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. (p>0..05) Yapılan uzaklık mesafeli tek adım sıçrama, uzaklık mesafeli üç adım sıçrama ve çapraz adım sıçrama testlerinde bacak simetri indeksleri değerlendirildiğinde ÖÇB tamiri olan ile olmayan diz arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. (p>0.05)Sonuç: Artroskopik endobutton cl ile hamstring tendon grefti kullanılan hastalarda hem fonksiyonel olarak düzelme hemde yüksek memnuniyet oranı bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
İntruduction: We evaluated the early results of arthroscopic reconstruction of anterior cruciate ligament (ACL) ruptures using autogenous hamstring tendon autograft with endobutton cl and strenght of the knee.Material and Methods: Twenty five patients with a torn ACL were operated by arthroscopic method using autogenous hamstring tendon graft. We were compared opere and non opere knee. Endobutton cl were used femoral fixation and bioabsorbal screws for the tibial side. Twenty five patients, who had undergone ACL reconstruction 9 months before the tests and followed orthopeadics rehabilitation. All patients evaluated with lysholm II knee score, cincinnati knee score, single hop for distance, triple hop for distance, crossover hop for distance and hand dynamometer for strength of the knee.Results: The hand dynamometer evaluated strenth of the knee. There were statistically insignicant differences between operated and non operated knee. Single hop for distance, triple hop for distance and crossover hop for distance were statistically insignicant differences between operated and non operated knee.Conclusion: We conclude that arthroscopic reconstruction of ACL with use of a autogenous hamstring tendon which revealed successful functional results and also provided high personal satisfaction.