Ege Üniversitesi'nin 13 yıllık yetişkin biyopsisi deneyimi
Adult native renal biopsy experience of Ege University for 13 consecutive years
- Tez No: 267736
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAŞÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ:Böbrek biyopsisi ile gösterilmiş nefropatilerin sıklığı ve prevalansı ile ilgili veriler epidemiyolojik çalışmalar için önemlidir.METOD:Ege Üniversitesi'nde yapılan canlı böbrek biyopsilerinde erişkinlerde görülen glomerülonefritler (GN) incelenmiştir.SONUÇLAR:Toplam 1702 böbrek biyopsisinin % 52'si erkekti. Yaş aralığı 16-82, ortalama 40±15'ti. % 7'si 65 yaş veya üstüydü. 1996-2009 yılları arasında böbrek biyopsisi sırasında yaş ortalaması 37.3±16.8' den 44±16.1'a yükselmişti. Yaşlı ve gençlerde biyopsi endikasyonları nefrotik sendrom (NS) (% 46.5 ve % 39.8), nefrotik olmayan proteinüri (% 20.9 ve % 33.4) ve hematüri (% 4.7 ve % 10.9)'idi. NS etiyolojisi her iki grupta amiloidoz, membranöz GN ve fokal segmental glomerüloskleroz (FSGS)'idi. En sık böbrek hastalığı primer (% 52.4) ve sekonder (% 31) GN'lerdi. Kronik GN % 5.23 ve tübülointerstisyel nefrit % 4.4 oranında izlendi.Primer GN'ler FSGS % 10.3, Membranöz GN %9.2; IgA nefropatisi % 8.5; kresentik GN % 4.3; Membranoproliferatif GN % 4.3; Difüz proliferatif GN % 3.8 ve Mezanjiyo proliferatif GN % 0.5'ti.Sekonder GN'ler amiloidoz % 12.2, sistemik lupus eritematozis % 11, vaskülit %3.2, diyabetik nefropati % 1.7, hipertensif nefroskleroz %1.4; trombotik mikroanjiyopati-hemolitik üremik sendrom % 0.7 ve Good-pasteur-Anti glomerüler bazal membran hastalığı % 0.3 olarak sıralanmaktaydı.Primer GN'ler her iki grupta da daha fazlaydı. 65 yaş üzerinde, membranöz (%14.8) ve kresentik (% 9.9) GN'ler belirgin iken, 65 yaş altında IgA nefropatisi (% 9) daha belirgindi. Sekonder GN'lerden amiloidoz (% 19) yaşlılarda ve lupus nefriti (% 11.7) gençlerde belirgindi.ÇIKARSAMA:Mevcut bulgular tek merkez deneyimini yansıtmaktadır. Bu tür kayıtlar değişik yaş gruplarında nefropatilerin önlenmesinde ve tedavilerinde birçok açık soruya yanıt aramada epidemiyolojik çalışmalara öncüllük edebilir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND:To establish epidemiological data about the frequency and prevalence of kidney biopsy proven nephropathies is important.METHODS:We evaluated and compared predominant glomerulonephritis (GN) in native renal biopsies of adult patients at Ege University.RESULTS:Among a total of 1702 renal biopsies (males 52 %, ages 16-82, mean 40±15years), 7 % of them were >=65 years old. The mean age of renal biopsy from 1996 to 2009 increased from 37.3±16.8 to 44±16.1 years. Nephrotic syndrome (NS)(46.5 % vs 39.8 %) and asymptomatic urinary abnormalities (20.9 % vs 33.4 %) were the leading indications of biopsy in both groups and acute renal failure (15.1 % vs 7.4 %) and hematuria (4.7 % vs 10.9 %) in elderly and adults respectively. The etiologies of NS were amyloidosis, Membranous GN and Focal segmental glomerulosclerosis (FSGS) in both age groups. The most frequent renal diseas was the primary (52.4 %) and secondary (31 %) GN. Chronic GN was accounted as 5.23 %, and tubulointerstitial nephritis 4.4 %.FSGS,10.3%; Membranous GN,9.2 %; IgA nephropathy,8.5 %; crescentic GN,4.3%; Membranoproliferative GN,4.3 %; Diffuse proliferative GN,3.8 % and Mesangially proliferative GN,0.5% were included in primary GN.Amyloidosis,12.2%; Systemic Lupus erythematosis,11%; vasculitis,3.2%; diabetic nephropathy,1.7%; hypertensive nephrosclerosis,1.4%; Thrombotic microangiopathy-hemolytic uremic syndrome,0.7% and Goodpasteur-Anti glomerular basement membrane,0.3% were represented as secondary GN.Primary GN is the predominant etiology among both age groups. Above 65 years, membranous (14.8%) and crescentic (9.9%) GNs are predominant while less than 65 years IgA nephropathy(9%) is predominat. Amyloidosis (19%) and lupus nephritis (11.7%) are also predominant secondary GN in age groups respectively.CONCLUSION:The present data represents a single center experience. The presence of those kinds of registries will allow epidemiologic studies to answer several open questions in both prevention and treatment of nephropathies in different age groups.