Nahit Ulvi Akgün'ün hayatı ve şiiri üzerine bir inceleme
An analysis on Nahit Ulvi Akgün's life and potery
- Tez No: 155543
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK HUYUGÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 408
Özet
Çağdaş Türk şiirinin üzerinde durulması gereken simalarından biri olan Nahit Ulvi Akgün, 29 Eylül 1918 tarihinde Milas'ta dünyaya gelmiş, 12 Kasım 1996'da İzmir'de vefat etmiştir. Şairin ailesi, Baba tarafından Yanyalı Haraççızâdeler sülalesine mensuptur. Akgün, hayatının ilk 13 yılmı Milas'ta geçirir ve ilkokulu burada bitirir. Ortaokulu şimdiki İzmir Atatürk Lisesi'nde, liseyi ise bugünkü adıyla İzmir Namık Kemal Lisesi'nde tamamlar. 1942 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümüne kayıtlanır ve 1948 yılında da buradan mezun olur. İki yıl kadar Karşıyaka Umumî Kütüphanesi'nde kurucu memur olarak görev alan şair, 28 yıllık meslek hayatının geri kalan kısmında Felsefe öğretmenliği yapmıştır. Gerek öğretmenliği, gerekse kütüphaneciliği İzmir il sınırları içinde devam etmiş; İzmir'de başlayan meslek hayatı, yine bu şehirde sona ermiştir.“İnsanı temel alan sosyalist görüş”e bağlı olduğunu açıkça belirtmekle birlikte Nahit Ulvi'nin, Nazım Hikmet ile onun siyasî ve edebî çizgisini sürdüren şairlerden farklı bir şiir ortaya koyduğu görülmektedir. O“saf şiir”e yakın bir şiir anlayışına sahiptir ve siyasî düşüncelerin şiirde propaganda malzemesi olarak kullanılmasına karşıdır. Edebiyat çevrelerinde yaygın görüş, Akgün'ün Garip'in bir takipçisi olduğu yönündedir. Nahit Ulvi Akgün'ün Garipçilerden en belirgin farkı kafiyeyi şiirin“olmazsa olmaz”unsura şeklinde görmesidir. Gerek Garip üçlüsü, gerekse Garip şiirini sürdürenler arasında kafiyeye onun kadar değer verip ısrarla kullanan başka şair yoktur denilebilir. Kanaatimizce Nahit Ulvi, zamanla kendine özgü bir şiir oluşturmuştur. Şiirde kendine özgü benliği bulduktan sonra toplumsal olana ve yer yer de evrensel olana ulaşabilmiştir. O, Tanzimat sonrasından başlayıp günümüze ulaşan Türk şiirinde başka şairlerin taklidi olmayan orijinal ve kendine özgü bir şiir meydana getirmiştir. Bununla birlikte Nahit Ulvi Akgün'ün şiirinin, Türk şiirinde çığır açacak ya da büyük yenilikler ortaya koyacak türden vasıflara sahip olmadığım da rahatlıkla söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
ln, one of the significant nan es of Contemporary Turkish poetry, was born in Milas on 29 September 1918 and died in Izmir on 12 November 1996. The ancestors of the poet goes back to Haraçcızades line from Yanya on the paternal side. Akgün spent the first thirteen years of his life in Milas and finished the primary school there. He completed his secondary education in today's Izmir Atatürk Lisesi, and his high school education in îzmir Namik Kemal Lisesi, as the school is called now. He registered to Istanbul University Faculty of Letters, the philosophy department in 1942 and graduated in 1948. The poet was appointed to Karşıyaka public library and worked there for two years as the founder official of the library. He, then, started teaching philosophy and for twenty-eight years, for the rest of his career, he worked as a philosophy teacher. Both his teaching and his librarianship continued within the borders of Izmir. He started and ended his career in the same city. Although Nahit Ulvi clearly pointed out his devotion to a“hum an centered socialist point of view”, it is noticable that he brought forward a different kind of poetry than Nazım Hikmet or his followers in his political and literary line. Ulvi had a poetic notion quite close to“pure poetry”and opposed to the ideathat political views should be included in poetry and should be used as a propaganda. The common view in the literary circles is that Akgün is afollower of Absurdist (Garip) movement. The most prominent distinction of him from the Absurdists is on his insistence that rhyme is“an indispensible component”of poetry. It can easily be claimed that neither among the Absurdist trio nor among the followers of Absurdist poetry tradition, there is another one who gives so much importance to rhyming and who insistently uses rhymes. In our opinion, Nahit Ulvi developed into a poet of his own accord in the course of time. Only after finding his own way, he reached the social and partly the universal. He created a particular and an original type of poetry, irrelevant to other poets' products, within the Turkish poetic tradition, which began after Tanzimat and has reached today. However, we can also easily say that the poetry of Nahit Ulvi Akgün does not have the quality to introduce new horizons or to open a new path to Turkish poetic tradition. KEYWORDS l)Absurdi3 movement 2) Romantic peoplehood 3)purepoetry 4)Rhyming 5)Individual poetry