Defter-i Dervişan
  1. Tez No: 26774
  2. Yazar: BERRİN YURDAER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YALÇIN TURA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET Bu ödevi“3 Bölüm'de”incelemek mümkündür. 1. Bölüm, giriş bölümüdür; burada, yazmanın içinde geçen genel konular ve zorluklar hakkında bilgi verilmiştir. 2.Bölüm, Eser Osmanlıca'dan yeni yazıya çevrilmesi transkripsiyonu ile genel bir incelemeden oluşmaktadır. 3.Bölümde, eserin tümü taranmış, alfabetik isim sıralaması yapılmış, ve sıralamanın içinden musiki ile ilgili kişiler bulunup ayrı bir liste halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is possible to examine this work in three parts. in the first part; it is mentioned about the general subjects and the difficulties in writing. in the second part; it is translated from ottoman Turkish to the new one and transcribtion and general examine is done. İn the third part; the work is examined and made an alphabetic arrangement of nouns form this arrangement the names of the persons who are interested in music are found and another list had been done. VII