Server Efendi Sergi Salonu, Kuyud-ı Kadime Koleksiyonu'nun müze eğitimi bağlamında değerlendirilmesi
Server Efendi Exhibition Hall, assessment of Kuyud-i Kadime's Collection within the context of museum
  1. Tez No: 692405
  2. Yazar: SEVİL AKYEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN GÜNERÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Müze Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müze Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Server Efendi Sergi Salonu Defter-i Hakanî geleneğinden gelen Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Arşiv Dairesi Başkanlığı içinde 2009 yılında açılmıştır. Koleksiyonu, Osmanlı Devleti'nin en önemli kurumsal yapıları olan tımar sistemi, vergi sistemi, vakıf sistemine ait kaynakların yer aldığı Kuyud-ı Kadime Arşivinden seçilen eserlerden oluşmaktadır. Koleksiyonun sergi konusunu temsil eden; Menteşe ve Kudüs-ü Şerif Livası Tahrir Defterleri, Evrenos Bey Mülknamesi, Ebu Sultan Mehmet Han Vakfiyesi, Sofya Livası Zabıt Kayıt Defteri, tapu belgeleri vb. ondört örnek belge seçilerek belgeleme çalışmaları ve içerik analizleri yapılmıştır. Bu belgeler Milli Eğitim. Bakanlığı Orta Öğretim Kurumları Lise 10. ve 11. sınıf tarih dersi programında yer alan birçok konun birincil kaynağını oluşturmaktadır.10. ve 11. sınıf tarih dersi bağlamında öğrenci ders kazanım ve becerileri pekiştirmek amaçlı sekiz örnek müze eğitim etkinliği planlanarak müze eğitimcisi ve tarih öğretmenlerinin bilgilerine sunulmuştur. Örnek belge tanımlamaları, öğretim programı ile olan ilişkisi ve planlanan müze eğitim etkinlikleri konusunda tarih öğretmenleri ve arşivistleri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile görüşleri alınarak betimsel analizleri yapılmıştır. Tez konusu ve yöntemleri müze eğitimi, tarih eğitimi, tarih, sanat tarihi, bilgi belge yönetimi, müze bilimi anabilim dallarının literatürüne sunulmuş disiplinlerarası çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Server Efendi Exhibition Hall was opened in 2009 within the scope of the General Directorate of Land Registry and Cadaster, Archive Department which is coming from the tradition of Defter-i Hakanî. The collection hereby consists of pieces which were selected from Kuyud-ı Kadime Archive including various sources related to manorial system, tax system and foundation system which are one of the most important corporate structures of Ottoman State. Fourteen sample documents including Cadastral Record Books of Menteşe and Kudüs-ü Şerif Shires, Evrenos Bey Property Certificate, Ebu Sultan Mehmet Han Foundation Certificate, Sofya Shire Record Book, title deeds, etc. which compose the exhibition matter of the collection are selected and documenting studies and content analyses are carried out. These certificates comprise the primary source of various subjects which are included in the curriculum of 10 and 11. classes, history lessons of Ministry of National Education Secondary Education Institutions. Eight sample museum education events are planned for the purpose of strengthening course achievement and skills of the students in the context of 10. and 11. grade history courses and presented to the information of the museum trainers and history teachers. Opinions of the history teachers and archivists are taken on the subject of sample document definitions, their relation with the curriculum and planned museum education events by the method of semi-structured interview form and descriptive analyses are performed. Dissertation subject and methods is an interdisciplinary study presented to the literature of museum education, history education, history, art history, information and document management, museum science departments.