T.C Dr. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 1990-2000 yılları arasındaki kemik tümörlerinin değerlendirilerek, kemik tümörlerinin tanısında trephin iğne biyopsisinin yerinin araştırılması
Evaluation the role of trephine needle biopsy to diagnose the bone tumor by investigating the bone tumors between 1990-2000 in T.C Dr. Abdurrahman Yurtarslan Ankara Oncology Education and Research Hospital
- Tez No: 515819
- Danışmanlar: DR. EMİNE BENZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, T.C Sağlık Bakanlığı Dr.Abdurrahman Yurtarslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Bölümü'nde, 1990-2000 yılları arasında kemik tümörü tanısı alan ve tedavileri yapılan, primer 937 olguya ait 1201 adet materyalin arşiv kayıtları gözden geçirilerek, olgularda, tümörlerin yaş,cinsiyet ve lokalizasyona göre dağılımları incelenmiştir. Çalışmamızdaki olguların 249'u ( %26,6) benign kemik tümörü, 688'i (%73,4) malign kemik tümörüdür. Benign kemik tümörlerinden en sık görüleni dev hücreli tümör ( %32,9) ve osteokondrom (%16,9) dur. Dev hücreli tümör, en sık 3.-4. dekadlarda görülmüş olup, en sık femurda lokalizedir. Osteokondrom en sık ikinci dekadda görülmüştür. En sık lokalizasyon ise femurdur. Primer malign kemik tümörlerinden en sık görülenler sırayla, osteosarkom (%44.4), kondrosarkom (%13.7) ve Ewing sarkomu (%8. l) dur. Osteosarkom ve Ewing sarkomu en sık çocuk ve adölesan çağdaki erkeklerde görülmüştür. Osteosarkom ve Ewing sarkomu en sık diz eklemi kemiklerinde lokalizedir. Kondrosarkom en sık 3.dekaddan sonra ve erkeklerde görülmüştür. Metastatik kemik tümörlerine ise 110 olguda ( %16 ) rastlanmıştır. En sık meme, böbrek ve akciğer karsinom metastazları izlenmiştir. Çalışmamızda klinik ve radyolojik olarak kemik tümöründen şüphelenilen ve trephin iğne biyopsisi yapılan 60 olgunun, daha sonraki ameliyat materyalleri ile karşılaştırılarak,tanıların doğruluğu,yeterlilik oranı ve ayırıcı tanı zorlukları literatür bilgileri eşliğinde tartışılmıştır. Altmış olgunun 15'ini (%25) benign kemik tümörleri oluşturmaktadır. Bunların 6'sı (%10) dev hücreli tümör, 3'ü (%5) anevrizmal kemik kisti, 2'si(%3,3) osteokondrom, 1'i (1,7) dev hücreli lezyon, 1'i (1,7) enkondrom,1'i'(%l,7) fibröz displazi, 1'i (%1,7) basit kemik kistidir. Olguların 42'sini (%75) malign kemik tümörleri oluşturmaktadır. Bunların 27'si (%43,3) osteosarkom, 5'i(%8,3) kondrosarkom, 4'ü (%6,7) Ewing sarkomu, 2'si (%3,3) malign mezenşimal tümör, 2'si (%3,3) metastatik tümör, 1'i (%1,7) adamantinoma,1'i (%1,7) malign transformasyon gösteren dev hücreli tümör, 1'i (%1,7) yuvarlak hücreli malign tümör, 1 'i (%1,7) malign fibröz histiositom ve 1 'i (%1,7) kordomadır. Olguların 57'sinden (%95) yeterli materyal elde edilmiştir. Üç olguda yanlış tanı verilmiştir.Yanlış tanı verilen olgular, ameliyat materyallerinin incelenmesi sonucunda, anevrizmal kemik kisti, adamantinoma ve malign transformasyon gösteren dev hücreli tümör tanılarını almışlardır.Trephin biyopsisi ile 1 olguda (%1,7) yanlış pozitiflik, 2 olguda (%3,3) yanlış negatiflik görülmüştür. Çalışmamızda trephin iğne biyopsisi ile benign kemik tümörlerinde %86,7 doğruluk oranı elde edilmiştir. Malign kemik tümörlerinde ise %97,6 doğruluk oranı bulunmuştur. Benign ve malign kemik tümörlerinde pozitif prediktif değer %97,6, negatif prediktif değer %86,7, doğruluk oranı %94,7, sensitivite %95,3, spesifite %92,9'dir. Sonuç olarak, trephin iğne biyopsisi hastalar tarafından rahatlıkla tolere edilebilen, kemik tümörleri konusunda uzmanlaşmış bir merkezde yapıldığında, klinik, radyolojik ve patolojik korelasyon kurulduğunda, görüntüleme yöntemleri ile birlikte yapıldığında, doğru tanı oranı yüksek basit bir tanı yöntemidir. Bu avantajları nedeniyle kemik tümörleri tanısında trephin biyopsisi önemli bir yer tutmaktadır. Bu yöntem klinisyen ve hastaya kolaylıklar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, archival records of 1201 materials of primary 937 cases diagnosed and treated with bone tumor were reviewed between 1990-2000 in department of pathology of T.C Ministry of Health Dr. Abdurrahman Yurtarslan Oncology Training and Research Hospital and the distribution of tumors according to age, sex and location was investigated. In our study, 249 (26.6%) of all cases were benign bone tumor and 688 (73.4%) of all cases were malign bone tumor. Giant cell tumor (32.9%) and osteochondroma (16.9%) were the most common benign bone tumor. Giant cell tumor was mostly seen in the 2nd-3th decades of life and localised in the femur. Osteochondroma was most frequently seen in the 2nd decade. The most common localization site is femur. The most common primary malignant bone tumors were osteosarcoma (44.4%), chondrosarcoma (13.7%) and Ewing's sarcoma (8.1%), respectively.Osteosarkoma and Ewing sarcoma were most commonly localized in the bones of the knee joint. Chondrosarcoma was most commonly seen in the 3th decade and in men. Metastatic bone tumors were found in 110 cases (16%). The most common metastases to bone were breast, kidney and lung. In our study, the accuracy of diagnosis, adequacy ratio, and differential diagnosis difficulties for 60 cases who underwent trephine needle biopsy because of suspicion of bone tumor as clinical and radiological were discussed by comparing with the subsequent surgical materials accompanied with literature information. Of 60 cases, 15 (25%) were benign bone tumors. Of those, 6 (10%) were giant cell tumors, 3 (5%) were aneurysmal bone cysts, 2 (3.3%) were osteochondromas, 1 (1,7) was giant cell lesion, 1 (1.7%) was enchondroma, 1 (1.7%) was fibrous dysplasia and 1 (1.7%) was simple bone cyst. Of all cases 42 (75%) constitutes the malign bone tumors. Of those 27 (43.3%) were osteosarcoma, 5 (8.3%) were chondrosarcoma, 4 (6.7%) were Ewing sarcoma, 2 (3.3%) were malign mesenchymal tumor, 2 (3.3%) metastatic bone tumor, 1 (1.7%) was adamantinoma, 1 (1.7%) was malign transformation of a giant cell tumor, 1 (1.7%) was malignant round cell tumor, 1 (1.7%) was malignant fibrous histiocytoma and 1 (1.7%) was chordoma. Adequate materials were obtained from 57 of all cases (95%). Three of all cases were misdiagnosed. Cases with misdiagnosed were diagnosed as aneurysmal bone cysts, adamantinoma and malign transformation of a giant cell tumor as a result of examination of surgical materials. By using trephine biopsy false positivity was seen in 1 case (1.7%) and false negativity was seen in 2 cases. Accuracy rate was achieved as 86.7% in our study by using trephine needle biopsy in benign bone tumor. Accuracy rate was found as 97.6% in malignant bone tumors. Accuracy rate of 97.6% was found in malignant bone tumors. In benign and malign bone tumors,.positive predictive value was 97.6%, negative predictive value was 86.7%, accuracy rate was 94.7%, sensitivity was 95.3% and specificity was 92.9%. In conclusion, trephine needle biopsy which can be easily tolerated by patients was a simple diagnostic technique with high rate of diagnostic accuracy when it was performed in a specialized center for bone tumor with imaging methods by using clinical-radiological-pathological correlation. Because of these advantages, trephine biopsy is important in the diagnosis of bone tumors. This method provides convenience for clinicians and patients.