Azotprotoksitli ve azotprotoksitsiz düşük akımlı anestezide desfluranın hemodinamik parametreler üzerine etkisi
Effect of desflurane with low-flow anesthesia with and without nitrous oxide on hemodynamical parameters
- Tez No: 267753
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ŞENTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmamızda N2O'li ve N2O'siz düşük akım anestezi uygulamasında desfluranın hemodinamik etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya farklı tanılarla, elektif cerrahi girişim planlanan genel anestezi verilecek ASA I-II, 18-65 yaş arası 40 hasta alındı. Hastalar rastgele, Grup I (N2O'li Düşük Akımlı Anestezi Grubu) ve Grup II (N2O'siz Düşük Akımlı Anestezi Grubu) olarak 20'şer kişilik iki gruba ayrıldı. Premedikasyon uygulanmayan hastalardan Grup I'e 10 L/dk %100 O2 ile 2 dk preoksijenizasyon sonrası, intravenöz yoldan sırası ile 4-7 mg/kg pentotal, 0,1 mg/kg veküronyum ve 1 ?g/kg fentanil sonrasında 3 dk beklenerek endotrakeal entübasyon uygulandı. Entübasyonu takiben operasyonun ilk 10 dakikasında, 4 lt/dk (%50 O2 - %50 N2O) normal akım uygulandıktan sonra, grup I'e 1 lt/dk (%50 O2 - %50 N2O),grup II'ye 1lt/dk (%50 O2-%50Hava) olacak şekilde düşük akıma geçildi.Desfluran konsantrasyonu, 4-8 MAK olarak preoperatif OAB ± %20 sınırlarında tutacak şekilde ayarlandı. Grup II'ye ise N2O yerine hava kullanıldı. Entübasyondan hemen sonra ve takip eden 15, 30, 45. ve 60. dakikalarda, hastaların KAH, OAB, SpO2, EtCO2, FiO2, FeO2, FiN2O, FeN2O değerleri kaydedilerek operasyonun bitimine 15 dakika kala tekrar 4 lt/dk normal akıma geçilmiştir. Operasyonun bitiminde, taze gaz akışı 6 L/dk % 100 O2'e çıkartılarak ekstübe edilmişlerdir. N2O'li ve N2O'siz düşük akım anestezi uygulanan iki grup arasında yapılan karşılaştırmada, her iki grupta; KAH, SAB, DAB, OAB , SpO2, EtCO2 değerlerinde anlamlı bir farklılık saptanmadı. Sonuç olarak çalışmamızda N2O'li ve N2O'siz düşük akımlı anestezide desfluranın hemodinamik parametreler üzerine etkilerini karşılaştırdık ve çalışmamızda N2O kullanılmamasının hemodinamik açıdan N2O kullanılan gruba göre bir farklılık göstermediği, aksine N2O kullanılmamasının ekonomik ve ekolojik açıdan avantaj sağladığı kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the hemodynamic effects of desflurane in low flow anesthesia without nitrous oxide. Fourty adult patients, ASA I-II, aged between 18-65 years, undergoing elective surgery with different diagnoses under general anesthesia were included in the study. Patients without premedication are randomized into two equal groups; Group I (low flow anesthesia with nitrous oxide), Group II (low flow anesthesia without nitrous oxide). Group I received preoxygenization for 2 minutes with 10 lt/minute %100 O2. Then we give IV 4-7 mg/kg pentothal, 0,1 mg/kg vecuronium, 1 mcg/kg fentanyl and waited for three minutes before endotracheal intubation. Normal flow is performed the for first 10 minutes after intubation, 4 lt/minute (% 50 O2 - % 50 N2O). After 10 minutes 1 lt/minute (% 50 O2 - % 50 N2O) low flow is performed. The desflurane concentration is adjusted to 4-8 MAC according to MAP ± %20 preoperative values. Group II received air instead of N2O. Just after intubation and following 15, 30, 45, 60 minutes, we recorded MAP, HR, SpO2, EtCO2,FiO2,EtO2,FiN2O,EtN2O,EtDes values. 15 minutes before end of surgery, we used again normal flow 4 lt/minute. After the operation anesthetics are stoped and % 100 O2 in 6 lt/minute is administered. On comparison of two groups with or without nitrous oxide we found no significant difference of HR, MAP, SpO2, EtCO2 values. In conclusion, we investigated the hemodynamic effects of desflurane in low flow anesthesia with and without nitrous oxide. As there is no hemodynamic difference between with or without nitrous oxide usage, we may conclude that anesthesia without nitrous oxide might provide economical and ecological advantages.