Alt abdomen cerrahisi uygulanan hastalarda lornoksikam ve ketamin infüzyonunun preemptif analjezi üzerine etkisi
Effect of lornoxicam and ketamin infusion on preemptive analgesia in patients undergoing lower abdominal surgery
  1. Tez No: 267752
  2. Yazar: FİGEN KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SACİT GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışmamızda alt abdomen cerrahisi uygulanan hastalarda lornoksikam ve ketamin infüzyonunun preemptif analjezi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Bu çalışma, Mayıs 2008 ? Aralık 2008 tarihleri arasında, genel anestezi altında histerektomi operasyonu geçiren 18 ? 60 yaş arasında, ASA I-II, 40 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya dahil edilen hastalar rastgele iki gruba ayrıldı: Grup I'e operasyondan 30 dakika önce 8 mg lornoksikam 100 ml serum fizyolojik içerisinde İV infüzyon ile verildi. Anestezi indüksiyonu sonrası 0,25 mg/kg ketamin bolus yapılıp ardından 0,05 mg/kg/saat olacak şekilde infüzyon başlandı ve cilt kapatılana kadar devam edildi. Cilt insizyonundan 15 dakika sonra 100 ml serum fizyolojik İV infüzyon ile verildi. Ekstübasyondan hemen önce 3 mg morfin yapıldı. Grup II'yeg operasyondan 30 dakika önce 100 ml serum fizyolojik İV infüzyon ile verildi. Anestezi indüksiyonunu takiben cilt insizyonundan 15 dakika sonra 8 mg lornoksikam 100 ml serum fizyolojik içerisinde İV infüzyon ile verildi. 0,25 mg/kg ketamin bolus yapılıp ardından 0,05 mg/kg/saat olacak şekilde infüzyon açıldı ve cilt kapatıldıktan 20 dakika sonra sonlandırıldı. Ekstübasyondan hemen önce 3 mg morfin yapıldı. Ameliyattan sonra her iki gruba da hasta kontrollü analjezi (HKA) yöntemi ile morfin başlandı. Aldrete derlenme skorunun 9 olduğu dakika 0. dakika kabul edilip 1, 4, 8, 12 ve 24. saatlerde sistolik kan basıncı (SKB), diyastolik kan basıncı (DKB), ortalama kan basıncı (OKB), kalp atım hızı (KAH) ve periferik oksijen satürasyonları (SpO2), RSS, VAS, VRS, morfin tüketimi ve yan etkiler kaydedildi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda 1, 4, 8 ve 24. saat VAS değerleri, 4 ve 8. saat VRS değerleri ve morfin tüketimi grup I' de anlamlı olarak daha düşük saptanırken, diğer parametreler açısından fark bulunmadı. Sonuç olarak; preoperatif dönemde başlanan lornoksikam ve ketamin infüzyonunun preemptif analjezi üzerine etkisi olduğu kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In our study, we aim to investigate the effect of lornoxicam and ketamin infusion on preemptive analgesia in patients undergoing lower abdominal surgery under general anesthesia. This study was conducted between May 2008 ? December 2008, on 40 patients of ASA I-II aged 18-60 years who were scheduled for elective hysterectomy operations. Included patients were randomized into two groups: Ist group received 8 mg lornoxicam in 100 ml physiologic saline solution via IV infusion 30 minutes before operation. After anesthetic induction 0,25 mg/kg ketamin bolus was given and then infusion was started as 0,05 mg/kg/hour until skin closure. 15 minutes after skin incision, 100 ml physiologic saline solution was administered. 3 mg morphin IV was given just before extubation. IInd group received 100 ml physiologic saline solution via IV infusion 30 minutes before operation. After anesthetic induction, 15 minutes after skin incision, 8 mg lornoxicam in 100 ml physiologic saline solution via IV infusion was administered. 0,25 mg/kg ketamin bolus was given and then infusion was started as 0,05 mg/kg/hour. 20 minutes after skin closure, infusion was discontinued. 3 mg morphin IV was given just before extubation. After operation both groups received PCA (patient controlled analgesia) with morphin. When Aldrete Discharge Score become 9, the minute was recorded as 0th minute and at the 1st, 4th, 8th, 12th and 24th hours systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean blood pressure (MBP), heart rate (HR) and peripheral oxygene saturations (SpO2), RSS, VAS, VRS, morphin consumption and side effects were recorded. After evaluations, 1st, 4th, 8th and 24th hour VAS values, 4th and 8th hour VRS values and morphin consumption was found to be significantly lower in group I; whereas there were no differences between other parameters. In conclusion, preoperative lornoxicam and ketamin infusion had effects on preemptive analgesia