Çocuklarda oral premedikasyonda diazepam; midazolam ve midazolam-ketamin kombinasyonunun karşılaştırılması
Comparison of oral premedication with midazolam-ketamin, midazolam and diazepam in pediatric cases
  1. Tez No: 49619
  2. Yazar: ZEHRA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATALAY ARKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
48 vn- ÖZET Anestezi ve cerrahi gerekliliği çocuklarda büyük stres yaratmaktadır. Uygun bir premedikasyonla anksiyete önlenip, psikolojik travma azaltılabilir ve anestezi indüksiyonu kolaylaştınlabilİr.Bu çalışmada 1-10 yaş arası çocuklarda oral premedikasyon uygulamasında midazolam ve ketamin kombinasyonu ile diazepam ve midazolamm etkinliği, olası hemodinamik ve solunumsal paremetrelere etkileri araştırıldı. Pediatrik cerrahi, Ortopedi, KBB, Göz kliniklerinde öpere edilen 60 olgu randomize 20'şerli 3 gruba ayrıldı (ASA 1-2, 1-10 yaş grubu olgular). Tüm olgular operasyondan 30 dk önce l.Grup 0.2mg/kg diazepam + 0.02mg/kg atropin 2.Grup: 0.5mg/kg Midazolam + 0.02 mg/kg atropin 3. Grup: 0.3mg/kg Midazolam +5mg/kg Ketamin+0.02mg/kg atropin total volüm 0.4ml/kg geçmeyecek şekilde vişne suyu ile tadlandırılmış kanşımı oral yoldan kaşıkla aldılar. Olgular premedikasyon öncesi, indüksiyon dönemine kadar 15'er dakika arayla, indüksiyon döneminde, postoperatif dönemde ve postoperatif derlenme odasında; sedasyon derecesi, anksiyete derecesi, solunumsal ve hemodinamik etkiler, yönüyle değerlendirildiler. Anestezi indüksiyonu damar yolu açıldıktan sonra diprivan 2-4 mg/kg ve 20 mikrogram/kg alfentanil ile yapıldı. Venöz girişimin yapılamadığı olgularda inhalasyon anestezisi ile indüksiyon gerçekleştirildi. Laringeal maske yada trakeal tüp yerleştirilmesi sonrası anestezi %50 Oksijen %50 Azotprotoksit ve % 0.5-1 Isofluran ile sürdürüldü. Olgular postoperatif olası komplikasyonlar, bulantı kusma, ek analjezik gereksinimi, amnezi ve anesteziden memnuniyet yönüyle takip edildiler. Sonuçlar istatiksel olarak değerlendirildi. Gruplar arasında cinsiyet, yaş, kilo, operasyon süresi, yönüyle farklılık olmadı. Sedasyon düzeyi 15.dk, 30.dk, indüksiyon dönemlerinde Grup 3 için anlamlı oranda yüksek bulundu. Anksiyete derecesinin değerlendirildiği maske skoru, karşılaştırıldığında toleransın Grup 3 ve Grup 2'de olumlu olduğu görüldü. Yine aileden ayrılma değerlendirildiğinde Grup 3 de Grup 2 ve Grup l'e göre ayrılmanın daha kolay olduğu görüldü. OAB Grup 1 ve 2'de değişmezken Grup 3' de 15.dk, 30.dk, da anlamlı derece de azaldı. OAB daki azalma % 4 dolayında oldu ve klinik yönden anlamlı etkisi olmadı. Kalp hızı, oksijen saturasyonu ve solunum sayısında gruplarda anlamlı değişiklik gözlenmedi. Oral midazolam-ketamin kombinasyonun, çocuklarda rahat ve kolay uygulanabilirliği, etkin sedasyon sağlaması, anestezi indüksiyonunu kolaylaştırması, postoperatif sorunsuz derlenme ile, pediatrik premedikasyonda güvenle kullanılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
49 Vm-SUMMARY Comparision of Oral Premedication with Midazolam-Ketamin, Midazolam and Diazepam in Pediatric Cases Anesthesia and surgery thought makes the children stressfull. With a proper premedication anxiety can be prevented, pschological travma can be minimized and induction of anesthesia can be easier. In this study we examined midazolam-ketamin combination and midazolam and diazepam administration as premedication in children and its effectiveness and effects on hemodynamic and respiratory parameters were evaluated 60 cases operated in pediatric surgery, ENT surgery, orthopaedic surgery and ophthalmic surgery theaters were divided into 3 grups of 20 patients each in a randomized pattern ( ASA rise score 1-2, age 1-10 years ). All cases were premedicated 30 minute before operation with Diazepam 0.2mg/kg and atropin 0.02mg/kg or Midazolam 0.5mg/kg and atropin 0.02mg/kg or Midazolam 0.3mg/kg and Ketamine 5mg/kg and atropin 0.02 mg/kg in a maximal volume of 0.4 mg/kg cherry drink. Patients were evaluated for sedation scores, anxiety scores and respiratory and hemodinamik effects in any 15 minutes induction period, during post operative period and in the postoperative recovery room. Induction of anesthesia was obtained with 2-4 mg/kg propofol and 20 jig/ kg alfentany after venous canulation. In cases where venous canulation could not be performed, induction was obtained with inhalation anesthetics. Anesthesia was maintained with 50 % 02, 50 % N2 O and 0.5-1 % Isoflurane after tracheal intubation or placement of laryngeal mask airway. Patients were evaluated postoperatively for propable complications, nause-vomiting, additional analgesic requirement, amnesia and satisfaction from the metod. Results were evaluated statistically.. There was no difference between the grups in distribution of age, sex, weight and duration of operation. Sedation scores were significantly higher in Group 3 for 15 min, 30min and induction period evaluations. For face mask tolerance, anxiety score were better in Group 2 and Group3. Additionally separation from the patents were easier in Groups 1 and 2, but it decreased significantly in Group 3 at time 15 min. and 30 min. Mean Arterial Pressure did not change in Grups 1 and 2, but it decreased significantly in group 3 at time 15 min. and 30 min. There was no statistically significant difference between the grups for heart rate, oxgen saturation and respiratory rate. We concluded that oral midazolam-ketamine combination can be administrened easily and safely to provide sufficient sedation, comfortable anesthesia induction and postoperative recovery for pediatric premedication