Çeşitli sıvı ortamlara konulan insan ejakilat örneklerinde sperm hücrelerinin ve Prostat Spesifik Antijen varlığının araştırılması
'the investigation of the presence of the sperm cell and the prostate specific antigen (PSA in the samples of human ejaculates at the different liquid medium.
- Tez No: 267756
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BALCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Cinsel saldırı mağdurlarının su ile temasının sperm tespit edilebilirliği ve prostat spesifik antijen(PSA) aktivitesi üzerine olumsuz etkilerinin olabileceği bilinmektedir. Temas edilen suyun özellikleri (kimyasal, biyolojik vs.) de önem arz etmektedir. Bu çalışmada, in vitro ortamda farklı sularda sperm tespiti ve PSA etkinliği üzerine araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada gönüllü ve aydınlatılmış onamı alınan 30 farklı genç yetişkin erkekten cinsel perhiz sonrasında alınan ejakülatlar farklı sıvı ortamlara konularak sperm hücreleri ve PSA pozitifliğinin zamana bağlı değişimleri incelenmiştir. Her biri mililitresinde 50 milyon sperm hücresi içerecek şekilde standardize edilen semen örnekleri, deniz suyu, çeşme suyu, distile su ve yöremizden geçen Porsuk Nehri'nin suyunu içeren 4 adet tüpte %20 oranında dilue edilmiştir. Dilue örneklerden günlük periyotlarla sperm sayımı yapılmıştır. Yine aynı miktarda ve farklı sular içeren 4 adet tüpe eşit hacimde ejakülat örneği konulmuştur. Aynı hacimde sperm içeren tüplerde 1/104, 1/105 ve 1/(5x105) oranlarında dilusyon işlemi yapılarak günlük periyotlarla PSA etkinlikleri değerlendirilmiştir. Sperm hücrelerinin çeşme suyu ve distile suda deniz suyu ve tatlı suya göre daha uzun süre tespit edilebildikleri saptanmıştır. Çeşme suyunda 1128.saate, deniz suyunda 888.saate, distile suda 1008.saate ve porsuk suyunda 792.saate kadar sperm hücresi görülebilmiştir. PSA etkinliğinin ise 1/104 dilusyonda; çeşme suyunda 1296.saate, distile suda 1008.saate, deniz suyunda 240.saate porsuk suyunda 264.saate kadar tespit edilebildiği, 1/105 ve 1/(5x105) oranlarındaki dilusyonlarda da çeşme suyu ve distile sularda tespit edilebilen PSA etkinliğinin, deniz ve porsuk sularında tespit edilen süreden uzun olduğu görülmüştür. İncelenen örneklerde; aradan geçen süre, dilüsyon oranı, sıvının çeşidine göre sperm sayısında ne gibi değişikliklerin olduğu kaydedilmiştir. İn vitro ortamdaki sonuçların in vivo ortam sonuçları ile aynı olmayacağı bilinmekle birlikte değişik su örneklerinde sperm hücresi görülme ve PSA etkinliğiyle ilgili zamana bağlı değişimler tablolar ve şekiller halinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It?s known that victims of sexual assault, contact with water, sperm and prostate-specific antigen(PSA) detection may have negative effects contact the water properties (chemical, biological, etc..) is also important. The aim of this study is to investigate in vitro settings the sperm detection and the effect of prostate specific antigen (PSA) presence at different liquids. In this study, volunteers received and informed consent 30 different young adults, after sexual abstinence ejaculates by putting the sperm cells different liquid environments, and PSA changes over time to was examined. in each milliliter will contain 50 million sperm cells in semen samples standartizated and it was dilueted 20% with sea water, fountain water, distilled water and Porsuk River water from our region in 4 tubes. Sperm count with daily periods of dilue examples were made by sperm counting chamber. Equal volume samples of ejaculate were put into 4 tubes that containing the same amount of different waters. Dilution has been done rates of 1/104, 1/105 and 1/5x105 in the tubes containing the same volume of sperm and PSA activity was evaluated with daily period. Sperm cells were detected in the fountain water and distilled water longer than sea water and fresh water. The sperm cell could be seen in fountain water until at 1128 hour, in sea water until at 888 hour, in distilled water until at 1008 hour, in fresh water until at 792 hour. PSA activity was detected at 1/104 dilution, in fountain water until at 1296 hour, in sea water until at 240 hour, in distilled water until at 1104 hour, in fresh water until at 264 hour. Also at 1/105 and 1/(5.105) dilutions, determined PSA activity was seen in the fountain water and distilled water longer than sea water and fresh water. The observed examples, it have been saved that the activity of the PSA test according to the dilution rate and the time and what kind of changes of sperm counting. It?s known that the in vitro results and in vivo results are not same. Sperm cells are seen and events related to PSA, time-related changes in the various water samples are presented in the tables and figures.