Tiroid kanserlerinde metastatik lenf ganglionlarının gama probe ile eksizyonu
The radio-guided excision of metastatic lymph nodes technique in thyroid cancer
  1. Tez No: 267760
  2. Yazar: OSMAN GÖZKÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ERBİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Papiller tiroid kanserli hastaların izleminde kullanılan hassas labaratuartetkikleri ve görüntüleme yöntemleri metastatik ganglionların belirlenme oranınıarttırmıstır. Tiroid kanseri nedeniyle ameliyat olmus birçok hastada sonuçlar çok iyiolsa da, en önemli sorun lokorejiyonel nüksün önlenmesidir. Bu çalısmada gammaprobe yardımıyla nüks boyun ameliyatlı olgularında, metastatik lenf ganglionlarınınbulunması ve çıkarılmasını göstermeyi amaçladık.Gereç ve yönem: Çalısmaya daha önce papiller tiroid karsinomu tanısı ile ameliyatedilmis nüks veya persistan 46 olgu dahil edildi. Ameliyat öncesi, patolojik lenfnodunun yeri US ile saptanarak, kuskulu lenf ganglionu içine radyoaktif maddeenjekte edildi. Ameliyat esnasında maksimum radyoaktivitenin bulundugu bölgedisseke edilerek metastatik lenf ganglionları bulundu ve eksize edildi.Bulgular: 17 hastada 1 adet, 29 hastada 1den fazla patolojik lenf ganglionu eksizeedildi.
Özet (Çeviri)
Background: Better follow-up of patients with papillary thyroid cancer (PTC) andmore sensitive detection leads to detection of recurrences in the neck. Despiteexcellent outcomes, the major challenge is controlling locoregional recurrence. Weaimed to investigate whether the radio-guided excision of metastatic lymph nodesallow to find the affected lymph nodes in patients with previously operated neckcompartments.Method: This prospective study included 46 patients with recurrent/ persistent PTCpreviously operated neck compartments. Prior to operation, the pathologic node waslocalized by US and radiotracer was injected directly into the pathologic node. Carefuldissection was carried out following the area of maximum radioactivity until themetastatic lymph node(s) were identified and excised.Result: One affected lymph node was removed in 17 patients, more than one lymphnodes (affected or additional nodes) were removed in 29 patients. The median countfrom lesion was significantly higher than values from lesion bed (background activity)(16886/20 sec vs.