Kolorektal kanserlerde mikrosatellit stabil ve instabil hastaların klinikopatolojik özellikleri; preoperatif hematolojik parametreleri ve sistemik inflamatuar skorlama sistemleri ile ilişkisinin incelenmesi
Clinicopathological characteristics of microsatellite stable and instable colorectal cancers; investigation of preoperative hematological parameters and their relationship with systemic inflammatory scoring systems
  1. Tez No: 767264
  2. Yazar: ATİLLA BADEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜREL NEŞŞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Kolorektal kanserler, Türkiye Sağlık Bakanlığı verilerine göre ülkemizde erkeklerde akciğer ve prostattan sonra üçüncü sırada, kadınlarda ise meme ve tiroid kanserlerinden sonra üçüncü sırada görülmektedir. Sporadik kolon kanserlerinde mikrosatellite instabilite (MSI) durumunun belirlenmesi hastalığın tedavisi açısından önem taşır. Amaç: Amacımız, kolon kanseri hastalarında belirli klinik ve patolojik özelliklerin ve preoperatif hematolojik parametreler ile sistemik inflamatuar skorlama sistemlerinin mikrosatellit instabilite ile ilişkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Çalışmamıza immünhistokimyasal olarak mismatch repair protein ekspresyonu patoloji raporu ile belirlenen 453 kolorektal adenokarsinom vakası dahil edilmiştir. Hastalar mikrosatellit stabil ve instabil olarak iki gruba ayrılmıştır. Retrospektif olarak planlanan çalışmamızda; tümör boyutu, tümör invazyon derinliği, lenfovasküler invazyon, perinöral invazyon, tümör diferansiyasyonu, tümör klinik evresi, operasyonda çıkarılan lenf nodu sayısı, metastatik lenf nodu sayısı, tümör lokalizasyonu gibi patolojik veriler ve preoperatif hemoglobin, nötrofil, lenfosit, monosit, platelet sayıları gibi hematolojik veriler ile sağkalım ve takip süreleri gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Bulgular: TNM evrelerinin MSİ ve MSS gruplarına göre dağılımında anlamlı fark bulundu (p=0,007). MSS hastaların %37,3'ü evre 3 iken MSİ hastaların büyük çoğunluğu evre 2 'dir (%57,1).
Özet (Çeviri)
Background: According to the data of the Turkish Ministry of Health, colorectal cancers are the third most common after lung and prostate cancers in men, and third after breast and thyroid cancers in women. Determination of microsatellite instability (MSI) status in sporadic colon cancers is important for the treatment of the disease. Aim: Our aim is to evaluate the relationship of certain clinical and pathological features and preoperative hematological parameters and systemic inflammatory scoring systems with microsatellite instability in colon cancer patients. Methods: Our study included 453 colorectal adenocarcinoma cases, whose mismatch repair protein expression was determined by the pathology report immunohistochemically. The patients were divided into two groups as microsatellite stable and instable. In this retrospective study, pathological data such as tumor size, tumor invasion depth, lymphovascular invasion, perineural invasion, tumor differentiation, tumor clinical stage, number of lymph nodes removed in the operation, number of metastatic lymph nodes, tumor localization, and hematological data such as preoperative hemoglobin, neutrophil, lymphocyte, monocytes, platelet counts as well as survival and follow-up durations were compared between groups. Results: A significant difference was found in the distribution of TNM stages according to MSI and MSS groups (p=0.007). While 37.3% of MSS patients were stage 3, the majority of MSI patients were stage 2 (57.1%).