Diferansiye papiller tiroid kanserlerinde metastaz riski, nüks ve sağkalımı belirlemede transglutaminaz 2 ekspresyonunun rolü
The role of transglutaminase 2 expression in determining metastasis risk, recurrence, and survival in differentiated papillary thyroid cancers
- Tez No: 538877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE KUBAT ÜZÜM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Diferansiye Papiller Tiroid Kanserlerinde Metastaz Riski, Nüks ve Sağkalımı Belirlemede Transglutaminaz 2 Ekspresyonunun Rolü Amaçlar: Transglutaminaz 2, doku trasglutaminazı olarak da bilinir ve transglutaminaz enzim ailesinin bir üyesidir. Malign hücrelerde mobilizasyon, invazyon ve tümör hücrelerinin kemorezistansı ile ilişkili bulunmuştur. Transglutaminaz 2'yi kodlayan genlerin aberan regülasyonu pek çok farklı kanser tipinde farkedilmiştir. Farklı çalışmalar göstermiştir ki; primer tümöre kıyasla metastatik dokularda ve kemorezistan tümörlerde TG2 ekspresyonu daha fazladır. Çalışmamızda papiller tiroid karsinomunda TG2 ekspresyonunun; tümör biyolojisi, metastaz riski, nüks ve sağkalımı belirlemedeki rolünü incelemeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntemler: Bilinen metastazı olmayan (n=30), sadece lenf nodu metastazı olan (n=30) ve uzak metastazı olan (n=16) papiller tiroid karsinom tanılı 76 hastada primer tümör ve varsa metastatik dokularda immunhistokimyasal yöntemlerle TG2 antikorunun ekspresyonu değerlendirildi. Patoloji piyeslerindeki tümör dışı tiroid dokusu kontrol olarak değerlendirildi ve tümör dışı dokuda hiç boyanma olmadığı görüldü. Bulgular: Medyan hastalık süresi 107 (60-216) ay ve medyan yaşı 52 (24-81) olan 76 papiller tiroid karsinomu tanılı hastanın 55'i (% 72) kadındı. Hastaların 30'unda (% 39,5) metastaz yoktu, 30'unda (% 39,5) sadece lenf nodu metastazı ve 16'sında (% 21) ise uzak metastaz vardı. Takiplerde olguların 1'inde (% 1,3) mortalite gözlenirken, 9'unda (% 11,8) nüks, 4'ünde (% 5,3) progresyon, 12'sinde (% 15,8) stabil hastalık, 50'sinde (% 65,8) tam remisyon saptandı. Primer tümör TG2 boyanma skoru 0,05). Sonuçlar: Papiller tiroid karsinomunda primer tümörde TG2 boyanma skorunun yüksekliği, lenf nodu metastazı ve nüksü öngörmede kullanılabilecek önemli bir belirteç olabilir. Tanı esnasında TG2 boyanma skoru yüksek vakaların daha agresif tedavi ve yakın takip ile hastalıksız sağkalım süreleri uzatılabilir. (Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından desteklenmiştir. Proje numarası: TTU-2018-28047)
Özet (Çeviri)
The Role of Transglutaminase 2 Expression in Determining Metastasis Risk, Recurrence, and Survival in Differentiated Papillary Thyroid Cancers Objectives: Transglutaminase 2 (TG2), also known as tissue transglutaminase, is a member of transglutaminase enzyme family. Transglutaminase 2 is associated with mobilization, invasion and chemoresistance of tumor cells. Aberrant regulation of genes encoding TG2, has been recognized in many different types of cancers. Different studies have shown that TG2 expression is higher in metastatic tissues and chemoresistant tumors than the primary tumor. In our study, we aimed to investigate the role of TG2 expression in tumor biology, metastasis risk, recurrence and survival. Patients and Methods: Our study included 76 PTC patients (n=76); thirty of them had no evidence of metastasis, 30 had only lymph node metastasis and 16 patients had distant metastasis. The expression of TG2 antibody was evaluated by immunohistochemical methods in the primary tumor and metastatic tissues. Ekstra-tumoral thyroid tissue was used as control. Results: Seventy-six patients, 55 (72%) of whom were female, with a median disease duration of 107 (60-216) months and a median age of 52 (24-81) were included in the study. 30 of them (39,5%) had no metastasis, 30 of them (39,5%) had only lymph node metastasis and 16 patients (21,1 %) have distant metastasis. In the follow-up, mortality was observed in 1 (1,3 %), recurrence in 9 (11,8 %), progression in 4 (5,3 %), stable disease in 12 (15,8 %), and complete remission in 50 (65,8 %) patients. The cases were divided into two groups as low risk and high risk according to the primary tumor TG2 staining score. Among the groups; there was a significant difference between vascular invasion (p=0,001), thyroid capsule invasion (p0,05). Conclusions: TG2 staining score can be an important predictor for lymph node metastasis and recurrence. High levels of TG2 staining score should be determined at the time of diagnosis. More aggressive treatments and close follow-up should be performed in patients with a high TG2 score. (This study was funded by Istanbul University with the project number TTU-2018-28047.