Tiroid ameliyatlarında intraoperatif sinir monitörizasyonunun kullanımı
The usage of intraoperative nerve monitoring during thyroidectomy
  1. Tez No: 267779
  2. Yazar: CANDAŞ ERÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ERBİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu klinik çalışmanın amacı, ameliyat esnasında sinir monitörizasyonu (İOSM) teknolojisinin kullanıldığı tiroidektomilerde rekürren laringeal sinirin (RLN) tanı süresine etkilerini değerlendirmektir. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Bölümü'nde Eylül 2007 ile Eylül 2009 arasında selim ve habis tiroid patolojisi olan iki yüz elli dört ardışık hastaya tiroidektomi uygulanmıştır. 1. Gruptaki sinirler (n=210) İOSM ile tanılanmış ve 2. Gruptaki sinirler de (n=199) İOSM olmadan tanılanmıştır.Yapılan başlıca ölçümler: demografik özellikler, tiroid bezinin ağırlığı, vücut kitle endeksi (VKİ), patoloji, ameliyat tekniği türleri, tiroidektomi endikasyonları, RLN tanı süresi, ameliyat süresi ve ameliyat sonrası komplikasyonlardır. 1. gruptaki hastaların RLN tanı süresi ve ameliyat süresinin, 2. gruptaki hastalardan önemli ölçüde az olduğu tespit edilmiştir. Grupların ameliyat sonrası komplikasyonları arasında önemli bir farklılık tespit edilmemiştir. Lojistik regresyon analizinde, İOSM kullanımının RLN tanı süresinin azalmasındaki tek belirleyici faktör olduğu tespit edilmiştir.Tiroidektomi ameliyatları esnasında RLN tanı süresini azaltmak için İOSM kullanımının önemli olduğunu düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical trial is to evaluate the effect of the identification time of recurrent laryngeal nerve (RLN) during thyroidectomy using intraoperative nerve monitoring (IONM). Two hundred fifty-four consecutive patients with benign and malignant goitre disorders were performed thyroidectomy at the Department of General Surgery, Istanbul Medical Faculty, between September 2007 and September 2009. The nerves in Group 1 (n=210) were identified with IONM, whereas the nerves in Group 2 (n=199) were identified without IONM.The main outcomes measured were demographics, thyroid gland weight, body mass index (BMI), pathology, types of surgery technics, indication of thyroidectomy, the identification time of RLN, operating time, postoperative complications. The identification time of RLN and the operating time in patients of group 1 were significantly lower than patients of group 2. There was not any significant difference between postoperative complications of the groups. According to logistic regression analysis, the use of IONM was found to be the only determinant of the decrease of identification time of RLN.We think that it is important to use IONM to decrease the identification time of RLN in the course of thyroidectomy.